Dünya Atletizm Şampiyonası, 27 Eylül 2019 Cuma günü Katar’ın başkenti Doha’daki Halife Stadyumu’nda başlıyor. Şampiyonada Türkiye, 20 atletle temsil edilecek.

Dünyanın en geniş katılımlı spor etkinliklerinden biri olan ve Olimpiyatlar ile FIFA Dünya Kupası’nın ardından en fazla insana ulaşan üçüncü organizasyon olarak bilinen Dünya Atletizm Şampiyonası’nın 17’ncisi Doha’da 27 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. 10 günlük dev organizasyonda 210 ülkeden 2000’e yakın atlet ter dökecek.

Şampiyonanın yapılacağı Halife Stadyumu, 2014’te renovasyona alındı ve bu yılın nisan ayındaki Asya Atletizm Şampiyonası ile kapılarını yeniden açtı. 45 bin kişilik stadyum, Doha’daki yüksek hava sıcaklık nedeniyle içeriden özel soğutucu sistemiyle serinletiliyor. Yarışmalar öncesinde çalışacak olan klima sistemi sayesinde stadyum içindeki sıcaklık 20-22 dereceye ayarlanacak.

1983 yılında başlayan Dünya Atletizm Şampiyonası, ilk kez bir Ortadoğu ülkesinde düzenleniyor. 2010’dan bu yana Elmas Lig’in açılış etabını yapan Doha, bu etkinlik için binlerce sporseveri ağırlayacak.

TOPLAM 20 ATLET
1983’ten bu yana tüm dünya şampiyonalarına katılan Türkiye, Doha’da 20 kişiyle yer alıyor. 200 metrede Londra’daki şampiyon unvanını korumaya çalışacak Ramil Guliyev ve 400 metre engellinin dünya ikincisi Yasmani Copello’nun yanı sıra şu isimler Doha’da şans arayacak:

Özkan Baltacı (Çekiç atma), Necati Er (üç adım atlama), Polat Kemboi Arıkan, Mert Girmalegesse (Maraton), Salih Korkmaz (20 km yürüyüş), Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes, Aykut Ay, Yiğitcan Hekimoğlu, Kayhan Özer (4×100 metre), Tuğba Güvenç, Özlem Kaya (3000m su engelli), Meryem Bekmez, Ayşe Tekdal (20 km yürüyüş), Elvan Abeylegesse, Fadime Suna-Çelik (maraton), Emel Dereli (gülle atma), Eda Tuğsuz (cirit  atma).

CANLI YAYIN TRT SPOR 2’DE
Dünya Atletizm Şampiyonası, Türkiye’de yeni yayına başlayan TRT Spor 2’den canlı olarak ekranlara gelecek. TRT Spor 2, şampiyonanın tüm seanslarını ekranlara getirecek. Turksat 4A uydusu üzerinde dikey polarizasyon 11958 Mhz frekansından izlenebilen TRT Spor 2, ayrıca ücretli uydu platformlarına da cumartesi gününden itibaren dahil olacak.

Organizasyon boyunca Milli Takım ile ilgili tüm detayları Türkiye Atletizm Federasyonu’nun web sitesi ile sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Atletizmseverler, şampiyonanın resmi etiketi olan #WorldAthleticsChamps sözcüğünü kullanarak, dünya çapındaki mesaj havuzuna katkıda bulunabilecek.

Türk Milli Takımı ile ilgili daha fazla bilgiyi ekteki PDF’te bulabilirsiniz.

TÜRKİYE TAKIMI RESMİ ŞAMPİYONA KİTAPÇIĞI (PDF)