Sabah gazetesinde bugün (01.10.2019) yayınlanan bir köşe yazısına Türkiye Atletizm Federasyonu olarak cevap verme zorunluluğumuz doğmuştur. “Bu TRT ve bu TAF’la mı, atletizm?” başlıklı köşe yazısındaki iddialara cevabımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz:

1.Doha’ya götürülen kafilede 20 atletin yanında giden yönetim kurulu üyesi 19 değil, 5’tir. TAF’ın uluslararası ve Türkiye medyası için yaptığı şampiyona kitapçığında hem bilgi amaçlı olarak TAF’ın tam Yönetim Kurulu listesi, hem de “Doha’ya giden” TAF Başkanı dahil 6 yönetici detaylı olarak yer almaktadır.

2. Türkiye Atletizm Federasyonu’nun Doha’daki yönetim kurulu üyeleri ve bazı teknik (koordinatör, tercüman vs) personelinin konaklama masrafları, IAAF ve LOC (Yerel Organizasyon Komitesi) tarafından karşılanmaktadır. IAAF, Dünya Şampiyonası’na katılan her takıma, sporcu katılımıyla orantılı olarak konaklama (accomodation) hakkı sağlamaktadır. Buna göre, Türkiye Atletizm Federasyonu, Doha’da 20 sporcuya karşılık tam 11 konaklama hakkı kullanmaktadır. (Bkz: IAAF konaklama destek tablosu, Doha 2019 Team Manual Tablo 14.1)

3.Türkiye rekortmeni maratoncumuz Kaan Kigen Özbilen’in yazıda iddia edildiği şekliyle “idareci bolluğunda yer bulamayıp takıma girememiş olması” bilgisi yanlıştır. Son yarışını nisan ayında koşan Kaan, sakatlığı nedeniyle çok yüksek nem altında koşulacak Dünya Şampiyonası öncesi 20 gün kala takımdan affını istemiş ve tüm odağını madalya için koşacağı Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları’na yönlendirmiştir.

4. Diğer bir maratoncumuz Ümmü Kiraz’ın Doha’ya gelememe sebebi, şampiyona 10 gün kala kampta oluşan sakatlığı ve sonrasındaki moral olarak çöküntüsüdür. Ümmü Kiraz, bu şartlarda yarışamayacağını ifade ederek 10 Eylül günü Doha’dan çekildiğini deklare etmiştir.

5. Ümmü Kiraz’ın dünyanın en ideal parkurlarından biri olan Düsseldorf’ta koştuğu 2:34:37’lik PB derecesiyle, 30 derece sıcaklık %75 nem altında koşulan Dünya Şampiyonası kadınlar maratonunun üçüncüsünün 2:34:15’lik derecesini kıyaslanması mümkün değildir. Tarihin en hızlı üçüncü maratoncusu olan 2:17’lik Ruth Chepngetich’in bile 2:32:43’lük dereceyle kazandığı yarışta finişe gelmek başarıyken, PB derecelerinden hareketle kıyas yapmanın mantığa sığmadığı açıktır.

Öte yandan şampiyonaya gelmeyen atletlerimiz arasında Avrupa şampiyonu Yasemin Can ve çekiç atma Türkiye şampiyonu Kıvılcım Kaya-Salman da bulunmaktadır. Bu iki önemli atletimiz de, sakatlıkları nedeniyle Doha’ya gelememiş ve Tokyo 2020 parolasıyla yeni sezona hazırlanmaktadır.

Saygılarımızla,

Türkiye Atletizm Federasyonu