Milli atlet Ramil Guliyev, üst üste üçüncü kez koştuğu Dünya Şampiyonası finalinden bu kez beşincilikle ayrıldı.

Londra 2017’nin şampiyonu Ramil Guliyev, Doha’daki Dünya Atletizm Şampiyonası finalinde beşinci sırayı aldı. 29 yaşındaki yıldız atlet, 9 numaralı kulvarda start aldığı yarışı 20.07’lik derecesiyle noktalarken, finişe beşinci sırada ulaştı.

200 metrede yeni dünya şampiyonu Amerikalı Noah Lyles olurken, 19.83’lük bir derece koştu. Amerikalı atleti 19.95 ile Andre De Grasse, 19.98 ile de Ekvador’dan Alex Quinonez takip etti. Britanyalı eski Avrupa şampiyonu Adam Gemili ise finali 20.03’lük derecesiyle dördüncü tamamlayan atletti.

Ramil, yarış sonrasında “Çok uzun bir sezon oldu. Mental olarak biraz yoruldum. Ama bugün yapmam gerekenin yüzde 100’ünü yaptım, olmadı. Ben elimden geleni yaptım, madalya çıkmadı. O yüzden çok üzülmedim. Eğer benim bir hatam ya da eksikliğimle kaybetseydim, gerçekten üzülürdüm” dedi.

Yarışın seçme, yarı final ve final yapılmasının dereceleri etkilediğini söyleyen Guliyev, “Belki iki yarış olsa daha farklı olurdu. Herkes 20 saniyenin altına bile inebilirdi. Ama üç günde üç yarış çıkarmak insanı biraz zorluyor. Londra’da yarı final ve final arasında bir gün fark vardı. Bu da bir etken oldu” ifadelerini kullandı.

Ramil Guliyev böylece şampiyonluğunun ve 2015’teki altıncılığının yanına bir de dünya beşinciliği ekledi. Türkiye rekortmeni milli atlet, puan tablosunda da Türkiye’ye üç puan yazdırdı. Bir gün önce Yasmani Copello ile iki puanı olan Ay-yıldızlı takım, puan klasmanında beş puana yükseldi.

200 metreyi tamamlayan Ramil Guliyev, 4 Ekim Cuma günü 4×100 metrenin seçme serisinde koşacak.