Türkiye’nin en büyük kitlesel spor etkinliği Vodafone İstanbul Maratonu’nda erkeklerde parkur rekoru kırıldı. Erkeklerde Kenyalı Daniel Kibet 2:09:44’lük derecesiyle parkur rekorunu geliştirirken, kadınlarda Hirut Tibebu galibiyete uzandı.

İstanbul’da bu yıl 41. kez yapılan Vodafone İstanbul Maratonu’nda birincilikler Kenya’dan Daniel Kibet ve Etiyopyalı Hirut Tibebu’nun oldu. Startını Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun verdiği yarışta maraton ve 15K kategorilerinde 30 bini aşkın atlet koştu.

Erkeklerde yarışın tavşan atletlerinden olan Daniel Kipkore Kibet, 2:09:44’lük derece ile parkur rekorunu kırarak birinciliği almayı başardı. Yarışın 30. kilometresinde öndeki altılı grubun içinde yer alan Kibet, son 12 kilometreyi güçlü bir şekilde koşarken, Gülhane Parkı’nın çıkışında yaptığı atakla birlikte öne fırladı ve finiş noktasına eski parkur rekorunun 13 saniye öncesinde geldi. 50 bin dolarlık birincilik ödülünü kazanan Kibet, kariyerinin en önemli başarısına ulaştı.

Erkeklerde yarışın ikinciliğini alan isim Etiyopya’dan Yitayal Zerihun oldu. Finişe 2:09:57 ile ulaşan Zerihun, İstanbul’da 2:10’un altını koşabilen üçüncü isim olarak kayda geçti.

Kadınlar yarışında ise galibiyeti alan isim Etiyopyalı Hirut Tibebu ise kariyerinin en iyi ikinci derecesini yaptı. Tibebu, 2:23:40’lık dereceyle yarışı tamamlarken, ikinci olan Tigist Abayechew 2:24:15 koştu. Yarışı üçüncü tamamlayan Maureen Chepkemoi 2:24:16 ile podyuma çıkarken, kişisel en iyi derecesini de beş dakika geliştirdi.

POLAT VE BÜŞRA TÜRKİYE ŞAMPİYONU
İstanbul Maratonu kapsamındaki Türkiye Maraton Birinciliği’nde ise Polat Kemboi Arıkan ile Büşra Nur Koku’nun oldu.

Erkekler yarışında genel sıralamayı altıncı sırada tamamlayan milli atlet Polat Kemboi Arıkan, 2:12:57’lik dereceyle Türkiye klasmanında ilk sırayı alırken, en iyisini koşan Üzeyir Söylemez 2:14:58 ile ikinci, Yavuz Ağralı da 2:16:25’lik derecesiyle üçüncü oldu.

Kadınlarda Büşra Nur Koku, 2:36:53’lük derecesiyle birinciliği alırken, Tubay Erdal 2:40:04 ile ikinci, Yasemin Can Arslan da 2:41:25 ile üçüncülüğü elde etti.

Yarış sonrasında Sultanahmet’te finiş noktasında yapılan ödül töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın da aralarında bulunduğu protokol üyeleri tarafından verildi.