Avrupa Kros Şampiyonası’nın iddialı ekiplerinden biri olan Türkiye Kros Milli Takımı, Fatih Çintimar başkanlığındaki geniş kafileyle Portekiz’e gitti.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da 8 Aralık Pazar günü yapılacak olan 26. Avrupa Kros Şampiyonası’nda genel sıralamanın zirvesini hedefleyen Türkiye, organizasyonun yapılacağı ülkeye gitti. TAF Başkanı Fatih Çintimar’ın başkanlık ettiği kafilede 24 atlet bulunuyor.

Başkan Fatih Çintimar, genç bir kadroyla yarışacakları Avrupa Kros’ta son yıllarda olduğu gibi üstün bir performans çizeceklerine inandığını söyledi. Çintimar, “Avrupa’da takım şampiyonluğu için iddialıyız. Avrupa Atletizm Birliği’nin istatistiklerine göre, tüm üye ülkeler arasında bu şampiyonada en fazla madalya alan dört ülkeden biriyiz. Bugüne de 20 şampiyonluk elde ettik. Lizbon’da bu sayıyı artıracağız ve takım zaferiyle birlikte İstiklal Marşı’nı çaldıracağız” diye konuştu.

EA YASEMİN’İ MANŞET YAPTI
Milli Takım’ın yıldız atletlerinden Yasemin Can, Lizbon’da üst üste dördüncü zaferini ararken, bu konuyu işleyen Avrupa Atletizm Birliği de, haberinde milli atleti manşete taşıdı. EA haberinde sakatlıktan dolayı pist sezonunun bir bölümünü pas geçen Can’ın Avrupa Kros’ta en güçlü favori olduğu vurgulandı. Haberde, Türkiye’nin kadınlar takımda Meryem Akdağ ve Esma Aydemir gibi iki önemli isminin de katkısıyla takım şampiyonluğunu kovalayacağı da belirtildi.

Türkiye’nin Lizbon’da yarışacak olan atletleri şöyle:
Büyük Erkekler: Sezgin Ataç, Ali Kaya, Aras Kaya, Ramazan Özdemir
U23 Erkekler: Ahmet Alkanoğlu, Hüseyin Can, Kenan Sarı
U20 Erkekler: Ayetullah Aslanhan, Muhammed Can Çatal, Tarık Demir, Ahmet Mutlu
Büyük Kadınlar: Meryem Akdağ, Esma Aydemir, Yasemin Can, Remziye Erman
U23 Kadınlar: Bahar Atalay, Burcu Subatan, Damla Çelik, Sümeyye Erol, Betül Gülengül
U20 Kadınlar: Ayşe Ecer, Sıla Ergün, Elif Şura Özdemir, Hatice Yıldırım

YARIŞLAR İNTERNETTE CANLI YAYINDA
Avrupa Kros Şampiyonası, 8 Aralık 2019 Pazar günü, başlama saatinden itibaren internet üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Müsabakaların tamamı EA’nın internet platformu olan aşağıdaki adreste olacak:

https://athletics.eurovisionsports.tv/

Avrupa Kros Şampiyonası’nın programı şöyle:
(Türkiye saatine göre)
13:00 – U20 Erkekler
13:30 – U20 Kadınlar
13:55 – U23 Erkekler
14:30 – U23 Kadınlar
15:05 – Karışık Takım
15:35 – Büyük Erkekler
16:20 – Büyük Kadınlar
17:00 – Madalya seremonileri