Mersin’in merkez ilçesi Yenişehir’de yapılan Turkcell Türkiye Kros Ligi 1. Kademe yarışmalarında büyük çekişme yaşandı. Yapılan yarışlar sonrasında büyüklerde Ankara BŞB EGO Spor ve Kasımpaşa, U20’de ise Kocaeli Darıca Belediyesi ile Fenerbahçe liderlikte yer aldı.

Üç kademeden oluşan 2020 Türkiye Kros Ligi’nin ilk etabı Mersin’de 11 Ocak günü yapılan yarışlarla tamamlandı. Dört kategoride toplam 344 atletin parkura çıktığı ilk kademede zirvedeki takımları küçük puan farkları ayırırken, iki yarışın finişi baş başa gerçekleşti. Heyecanlı yarışmalar sonunda Ankara BŞB EGO, Kasımpaşa, Darica Belediyesi ve Fenerbahçe liderlikte yer aldılar.

Büyük erkeklerde EGO Spor’un Etiyopyalı atleti Getaye Gelaw birinci olurken, İstanbul Büyükşehir Belediye ilk 10 içine tam beş atletini soktu. Buna rağmen, kademe sonundaki puan hesaplamasında EGO Spor, güçlü İstanbul BŞB’yi üç puan geride bırakarak müthiş çekişme içinde geçen etabın ardından 20-23’lük puan avantajı sağlayarak liderliğe yerleşti. Büyük erkeklerde üçüncü sırada İstanbul Beştelsiz Kulübü yer alıyor.

Büyük kadınlarda geçen yılın lig şampiyonu Kasımpaşa 18 puanla ilk kademenin birincisi olurken, yarışın bireysel galibiyetini de takımın Kenyalı atleti Daisy Kimeli kazandı. Kadınlar Kros Ligi’nde İstanbul BŞB, 34 puanla ikinci sırada bulunurken, ENKA da 57 puan toplayarak üçüncülüğü aldı. 15 takımın lige girdiği kadınlarda Fenerbahçe dördüncü, Beşiktaş ise beşinci durumda bulunuyor.

U20 erkekler liginde son şampiyon Kocaeli Darıca Belediyesi, bu yıl da iddiasını ortaya koydu. Takımın iki atleti Ömer Amaçtan ve İslam Taşçı’nın aynı dereceyle peş peşe bitirdiği etabın sonunda 22 puan toplayan Körfez ekibi, 25 puanlı Fenerbahçe ve 42 puana sahip İBB’nin önünde birinci sırada yer aldı.

U20 Kadınlar Ligi yarışında ise Fenerbahçe’den Dilek Öztürk ile Batman Petrolspor’dan Ruken Tek’in kapışması heyecan verdi. 4 kilometrelik parkuru 11:51 ile bitiren ikiliyi fotofiniş ayırırken, Dilek Öztürk ipi göğüsleyen isim oldu. Yarış sonunda Fenerbahçe 25, ENKA 27, Erzurum Gençlik ise 42 puanla ilk üçe yerleşti. Ruken’in getirdiği 2 puana rağmen Batman ekibi, diğer atletlerinden istediği verimi alamayınca ilk kademeyi beşinci olarak noktaladı.

Güneşli ve güzel bir havada yapılan yarışmaların ardından gerçekleşen kupa ve madalya seremonisinde ödülleri TAF Başkan Vekilleri Mustafa Yasin Taş ve Ali Aksu, TAF Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Ulakçı ve Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit verdi.

Kros Ligi’nde ikinci kademe yarışmaları ay sonunda Kuşadası’nda yapılacak.

KROS LİGİ 1. KADEME SONUÇLARI

FOTO GALERİ