Atletizm camiasının merakla beklediği Üsküdar’daki Burhan Felek Kompleksi Ekrem Koçak Atletizm Pisti, 8 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle açılacak.

Üsküdar’da bulunan ve İstanbul’da atletizmin kalbi olarak nitelenen Burhan Felek Spor Kompleksi içindeki Ekrem Koçak Atletizm Pisti, 8 Şubat Cumartesi günü açılacak. Açılışa davet edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da etkinliğe katılması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nı izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışa geleceğini ifade etmişti. Kasapoğlu, “Sporun içinden gelen birisi olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu noktada bize olan desteği ve vizyonu çok önemli. Atletizmdeki tesisleşmemizde de pek çok branşta olduğu gibi ciddi bir seviyeye ulaştık. 2002 yılında 12 olan atletizm pisti sayısı 2020’de 56’ya ulaştı. Atletizm branşında tesisleşmede yüzde 466’lık bir artış sağladık” dedi.

Burhan Felek Kompleksi Ekrem Koçak Pisti, 1980’lerin ortalarından itibaren atletizme hizmet veriyor. Tesis ilk olarak 1993’te yenilenmiş ve atletizm pistine o yıl yaşamını kaybeden büyük şampiyon Ekrem Koçak’ın adı verilmişti. 2013’te yeniden tadilata alınan tesis, yapılan çalışmanın ardından World Athletics (IAAF) standartlarında modern bir atletizm pisti olarak bambaşka bir çehreye büründü. Tesiste sekiz kulvarlı atletizm pistinin yanı sıra, 60 metre uzunluğunda 5 kulvarlı ısınma pisti, 1800 metrekare atletizm salonu ve 2 bin 425 seyircili kapalı tribün bulunuyor.