İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Atletizm Federasyonunun iş birliğiyle yapılacak Maraton İzmir, nisan ayında düzenlenecek.

Maraton İzmir’in tanıtımı için yapılan basın toplantısı, Kültürpark Alanı’nda bulunan Lozan Kapısı’nda düzenlendi. Tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, artık birçok kentin düzenlenen maraton koşularıyla anıldığını söylerken, İzmir’in de dünyanın birçok kentinden maratoncuları 10-12 Nisan’da ağırlayacaklarını belirtti.

Soyer, “Maraton İzmir, dünyada eğimi en düşük maraton parkuru olma özelliği taşıyor. Kentimiz rekor denemesi yapmak isteyen maratonculara ev sahipliği yapacak. İzmir maratonuyla gelecek yıllarda daha çok konuşulacak bir şehir haline gelecek. Her sporcu için bir fidan dikeceğiz, bu sayede maraton ormanını oluşturacağız. Tüm sporcuları düzenleyeceğimiz maratona davet ediyorum” diye konuştu.

Kendisi de amatör bir koşucu olan ve yarışta start alacak olan Başkan Soyer, Türkiye Atletizm Federasyonu ile birlikte bu yarışı gelecek yıllarda daha da büyütmek için çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Toplantıda Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Ali Aksu da yer aldı. Aksu, TAF olarak yol yarışlarına verdikleri önemden bahsederek, bir İzmirli olarak bu yarışın içinde yer almaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.