Ruhi Sarıalp Atlamalar Kupası’nda Tuğba Danışmaz, üç adımda aynı yarışma içinde U23 salon rekorunu üç kez geliştirirken, uzun atlamada da Türkiye rekorunu bir kez daha egale etti.

Geçtiğimiz yaz Gavle’de Avrupa U23 ikincisi olarak önemli bir başarı yakalayan genç atlet Tuğba Danışmaz, rekorlarını sürdürüyor. Başarılı atlet, yarıştığı iki branşta da rekor dereceleri yaptığı günün sonunda Ruhi Sarıalp Kupası’nın da sahibi olmayı bildi.

Üç adımda 13.25 ile Cemre Bitgin’e ait önceki Türkiye U23 salon rekorunu önce 13.26, ardından 13.38 son olarak da 13.44 ile üç kez kıran Danışmaz, yarışmayı kazandığı derecenin karşılığı olan 1072 puanla kupa klasmanında da zirveye çıktı.

Danışmaz, ilk yarışması olan uzun atlamada ise 6.16’lık U23 Türkiye salon rekoruna yine ortak oldu. Bu rekor derecesi, Fatma Dulkan, Ecem Çalağan ve iki kez bu mesafeyi atlayan Tuğba Danışmaz arasında paylaşılıyor.

Kadınlar sırıkla atlamada Buse Arıkazan, 4.30’luk derecesiyle bu yılki en iyisini atlarken, genç sırıkçı Mesure Tutku Yılmaz da aynı dereceyle salondaki PB’sini yaptı. Her iki sırıkçı da 4.37’de Türkiye salon rekoru denemelerinden sonuç alamadı.

Erkekler sırıkta ise Ersu Şaşma, 5.50 ile günü zirvede tamamlarken, 5.65’teki U23 salon rekoru denemesinde başarılı olamadı. Ersu, erkeklerde 1129 puanla Ruhi Sarıalp Kupası’nı kazanan isim oldu.

Yüksekte Alperen Acet 2.20 ile birinci olurken, üç adımda Mert Çiçek 15.90 ile ipi göğüsledi. Bu iki atlet, Ersu Şaşma’nın ardından puan sıralamasında iki ve üçüncü sıraları aldılar.

ÖZGE DE REKOR KIRDI
Öte yandan Ruhi Sarıalp Kupası öncesinde koşulan 50 metre engelli kadınlar rekor deneme yarışında Özge Soylu, 7.12’lik derecesiyle Türkiye salon rekoru kırdı. Bu dalda eski rekor, 2003 yılında Esen Kızıldağ tarafından 7.14 ile gerçekleştirilmişti.

6. RUHİ SARIALP ATLAMALAR KUPASI
ERKEKLER / KADINLAR / 50M ENGELLİ REKOR DENEME