Avrupa Atletizm Birliği’nin daha önceden Paris’te yapılması planlanan mayıs ayı toplantısı, TAF Başkanı Fatih Çintimar’ın da katılımıyla internet üzerinden gerçekleştirildi.

Avrupa Atletizm Birliği’nin (EA) Yönetim Kurulu toplantısı, son gelişmeleri değerlendirmek üzere internet üzerinden yapıldı. EA Başkanı Svein-Arne Hansen’in devam eden rahatsızlığı yüzünden katılamadığı toplantıya geçici başkan Dobromir Karamarinov liderlik etti. Toplantıda aralarında Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın da bulunduğu yönetim kurulu üyeleri, iki gün üst üste yapılan oturumlarda ağırlıklı olarak salgın sürecindeki son gelişmeleri ve takvim planlamasını konuştular.

Toplantıya bağlanan World Athletics Başkanı Sebastian Coe da, üyelerle görüş alışverişinde bulunarak gelişmelerle ilgili bilgi aldı.

Toplantıda alınan kararlara göre, bu yaz İtalya’nın Rieti kentindeki Avrupa U18 Şampiyonası, önümüzdeki yıla alındı. Yine aynı kentte 2021’de yapılacak olan şampiyonanın hangi hafta gerçekleşeceği daha sonra netleştirilecek. Bu yıl yapılamayacak olan Avrupa 10,000m Kupası, Avrupa Atmalar Kupası, Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nın da yine 2021’de aynı dönemlerde yapılması karara bağlandı.

2021 takviminde yer alan Avrupa-ABD Atletizm Maçı’nın ikincisi ise iptal edildi. İlk geçen eylül ayında Minsk’te yapılan, ikinci için de yine Belarus’un başkentine programlanan bu buluşma, takvimdeki sıkışıklık nedeniyle iptal edildi. Avrupa-ABD maçının ikincisi, 2023 yılında ABD’de gerçekleşecek.

Bu yıl EA takvimindeki en önemli yarışma olan Paris’teki Avrupa Atletizm Şampiyonası geçtiğimiz hafta iptal edilmişti. Toplantıda bu konuyla ilgili rapor da üyelere takdim edildi.