TAF Başkanı Fatih Çintimar, Ankara’da yaptığı basın toplantısında önümüzdeki ay başlayacak olan atletizm faaliyetleri ve geçen hafta danışma kurulunda alınan kararları açıkladı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, atletizmde normalleşme süreci kapsamında temmuz ayında başlayacak olan takvim ve son gelişmelerler ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Ankara’da Ali Naili Moran Atletizm Pisti’nde yapılan toplantıya bir çok basın mensubu katıldı.

Fatih Çintimar, liglerde artık yabancı atlet yarıştırılmayacağını açıklarken, yetiştirdikleri sporcularla artık kendi kendisine yeten bir federasyon olduklarına dikkat çekti. Başkan Çintimar, “Mevcut durumda yabancı statüsünde kros takımlarımızda bir sporcu, pist takımlarımızda 3 bayan 3 erkek yarışabiliyordu. Ama 2020 liglerimizle birlikte artık bizim liglerimizde yabancı sporcuların yarışmasına gerek kalmadığını, sporcularımızın onlarla aynı durumda yarışabildiğini çok fark olmadığı gördük. Bununla alakalı bize vermiş oldukları destekten dolayı başta Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu olmak üzere tüm spor teşkilatına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TAF Başkanı Çintimar, 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü’nde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi illerde yarış yapacaklarını, pist takviminin ise 18 Temmuz’da Ankara’daki deneme yarışamalarıyla açılacağını vurguladı. Yapılan açıklamaya göre, bu sezon Süper Lig dışında diğer lig yarışmaları tek kademe olarak gerçekleştirilecek.

TAF Başkanı Fatih Çintimar, Olimpik kadro atletleri için kampların başladığını ve milli atletlerin yurt dışında uygun grand prix yarışmalarında yarışmalara katılacaklarını da sözlerine ekledi.