Türkiye Atletizm Federasyonu, Covid-19 salgını nedeniyle geciken sezonu 15 Temmuz’da özel yarışmalarla başlatıyor. İlk pist yarışı ise 18-19 Temmuz’da Ankara’da.

Atletizmde yaz başında kademeli olarak başlayan normalleşme süreci her ülkede farklı seyrederken, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla koordineli olarak hareket eden Türkiye Atletizm Federasyonu, tüm tavsiyelere uyarak takvimini ve diğer çalışmalarını revize etti. Yapılan değerlendirmeler ve öneriler ışığında Türkiye’de atletlerin 4-6 hafta arasındaki hazırlık süreci göz önüne alınarak oluşturulan takvimde ilk pist yarışı 18-19 Temmuz tarihine planlandı.

World Athletics’in ana yarışmalarını Ağustos-Ekim periyoduna taşıdığı 2020 sezonunda Avrupa’daki ülkelerin neredeyse tamamı ulusal şampiyonasını ağustos sonu ve eylül başında gerçekleştirecek. Türkiye Atletizm Şampiyonası da eylül ayının başında yapılacak.

World Athletics, geçtiğimiz nisan ayında her ülkenin yerel makamlarının alacağı özel önlemleri göz önüne alarak takvim belirlememiş, sadece ağustos-eylül periyodunda ulusal şampiyonaların tamamlanabilmesi için tavsiye kararı almıştı.

Çek Cumhuriyeti, Norveç, Slovenya gibi bazı ülkeler pist yarışmalarını haziranın ilk haftasında başlatırken, Almanya geçtiğimiz hafta yerel yarışmalara başlamıştı. Salgının henüz tam olarak baskılanamadığı bazı Avrupa ülkelerinde ise yarışmalar, Türkiye’den iki hafta sonra başlayacak.