Türkiye rekortmeni engelci Mikdat Sevler, Eskişehir’deki Olimpik Deneme Yarışmaları’na damga vurdu. Mikdat, 110m engellide seçmede ve finalde Türkiye büyükler ve U23 rekorlarını ikişer kez yeniledi.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan sezonun ilk pist yarışına kendisine ait 13.81’lik 110 metre engelli Türkiye rekorunu egale ederek başlayan Mikdat Sevler, bir hafta sonra Eskişehir’de çıktığı yarışta toplam dört rekor kırdı. 22 yaşındaki Sevler, seçme yarışında 13.74 koşarak kırdığı büyükler ve U23 Türkiye rekorunu akşamki finalde saniyenin yüzde biri geliştirdi. Sevler, finalde derecesini 13.73’e indirerek günü iki büyükler, iki de U23 rekoruyla noktaladı.

Hem salonda hem de açık sahada engelli rekorlarının sahibi olan Sevler, haftaya Minsk’teki Belarus Açık Ulusal Şampiyonası’nda yeni bir rekor deneyecek.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Mikdat Sevler’i başarısından dolayı kutlarken, “Mikdat’ın form durumu çok iyi. Haftaya bu rekoru daha da indireceğine inanıyorum. Mikdat’ı, Cüneyt Yüksel hocamızı ve kulüpleri ENKA’yı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Eskişehir’de günün öne çıkan diğer dereceleri arasında erkekler 100 metrede Kayhan Özer, 10.43 ile Türkiye’deki bu branşta sezonun en iyi ikinci derecesini koştu. 2020 yılı Türkiye listesinin başında iki gün önce Clermont’ta 10.33 koşan Jak Ali Harvey bulunuyor. Yarışta Kayhan Özer’in ardından Umut Uysal ikinci, Ertan Özkan üçüncü oldu. 100 metrenin seçmesinde 10.49 koşan Eskişehirli atlet Furkan Yıldırım da kariyerinin en iyi derecesini geliştirdi.

Üç adım atlamada Tuğba Danışmaz, Ankara’dan sonra Eskişehir’de de iyi bir performans ortaya koydu. Tuğba, 0.8 rüzgarla 13.79 atlayarak kariyerinin en iyi ikinci derecesini yaptı ve bu yılın zirvesindeki performansını yeniledi.