Dünya Yarı Maraton Şampiyonası’nda yarışacak olan Türkiye Milli Takımı Polonya’nın Gdansk kentine gitti. 17 Ekim Cumartesi günü yapılacak mücadelede Türkiye, tarihindeki ilk kürsüyü hedefliyor. 

Covid-19’un etkilediği 2020 sezonunun World Athletics ana takvimindeki iptal edilmeyen tek küresel şampiyonası olan Dünya Yarı Maraton Şampiyonası’nda atletler 17 Ekim Cumartesi sabahı startta olacak.

Mücadelede Türkiye erkeklerde maraton Avrupa rekortmeni Kaan Kigen Özbilen’in yanı sıra Polat Kemboi Arıkan, Aras Kaya, Sezgin Ataç ve Saffet Elkatmış ile yarışacak. Kadınlarda ise Avrupa Kros şampiyonu Yasemin Can’ın yanı sıra Esma Aydemir ve Fatma Demir parkura çıkacak.

Her ülkenin finiş gören ilk üç atletinin derece toplamıyla oluşan takım sıralamasında Türkiye, özellikle erkeklerde podyumun adayları arasında yer alıyor. Türkiye, podyuma çıkmayı başarırsa, 2000 yılında üçüncü olan Belçika’dan bu yana takımlar kürsüsüne çıkabilen ilk Avrupa ekibi olacak.

Dünya Yarı Maraton Şampiyonası mücadelesi Kosciuszki Meydanı’nda başlayacak ve Gdynia Plajı’nda sona erecek. Atletler, 5.5 kilometrelik parkuru yarış boyunca dört kez geçecekler.

Şampiyonada kadınlar yarışı TSİ 12:00’de, erkekler yarışı ise 13:30’da başlayacak ve TRT 2 Spor ekranlarından canlı olarak yayınlanacak.