Pandemi nedeniyle özel önlemler altında koşulacak olan N Kolay 42. İstanbul Maratonu’nda bu yıl start ve finiş Yenikapı’da olacak. 

Yeni isim sponsoru N Kolay ile 42’incisi yapılacak olan İstanbul Maratonu’nun basın toplantısı, İstanbul Swissotel’de yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TAF Başkan Vekili Mustafa Yasin Taş, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur ve Aktifbank Genel Müdürü Serdar Sümer’in katıldığı basın toplantısına kalabalık bir basın mensubu katıldı.

Yarışın bu yılki parkurunda pandemi nedeniyle değişiklikler yapılırken, start Yenikapı’dan verilecek ve yarışın finişi de aynı noktada olacak. Bu yılki parkurda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, atletler tarafından iki kez geçilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yarışın yapılmasında destek veren herkese, başta yeni sponsor N Kolay ve Türkiye Atletizm Federasyonu olmak üzere teşekkür etti. İmamoğlu, İstanbul’u bir çok avantajı olan bir kent olarak spor ruhuna erişmiş olmasını sağladıklarını söyledi. “Sporun başlangıcı olan atletizmi bir kentte var etmek zorundasınız, yoksa o kentin sporla buluştuğu konusunda iddia sahibi olamazsınız” diyerek atletizme özel vurgu yapan Başkan İmamoğlu, atletizmi kentin her noktasında var etmek için çalıştıklarını ifade etti.

TAF Başkan Vekili Yasin Taş ise, 42 yıl önce 96 kişiyle başlayan yarışa emek verenlere teşekkür ederken, yarışın  kurucularından Selahattin Yıldız’sız ilk kez koşulacak olmasına vurgu yaptı. Taş, geçen ay yapılan yarı maratonu başarıyla gerçekleştiren Spor İstanbul’a ve yarı ekibine özellikle teşekkür etti. TAF Başkan Vekili Taş, İstanbul Maratonu’nun aynı zamanda Türkiye Maraton Şampiyonası statüsünde olduğunu da ifade etti.

Basın toplantısında teknik detaylar hakkında bilgi veren Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur, 42 yıl önce yarışın başlamasında  çok büyük emeği olan ve haziran ayında hayatını kaybeden eski İstanbul İl Temsilcisi Selahattin Yıldız’ı andığı konuşmasında, 1979’daki yarışa katkı sağlayan isimleri sayarak, salonda olanları medyaya tanıttı. Onur, pandemiye rağmen yarışa olan yoğun ilginin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Yarışta ayrıca İstanbul Yarı Maratonu’ndaki gibi sanal koşu yapılacağı açıklandı.

Yarışın sponsoru Aktifbank’ın Genel Müdürü Serdar Sümer ise bu desteği bir maraton yarışı gibi uzun süreli düşündüklerini belirtti. Sümer, markaları N Kolay ile İstanbul Maratonu’nun mesajının örtüştüğünü ifade etti.