Avrupa Atletizm Birliği, yaptığı değerlendirme sonucunda 2023 Avrupa Salon Şampiyonası organizasyonunu İstanbul’a verdi. 

Türkiye, bir buçuk yıllık uzun bir adaylık ve hazırlık sürecinin ardından 2023 Avrupa Atletizm Şampiyonası ev sahipliğine kavuştu. Organizasyon Komitesi yetkililerinin, şampiyonanın yapılacağı Ataköy Atletizm Salonu’nda gerçekleştirdiği sunumun ardından seçici kurul, oybirliği ile şampiyonayı İstanbul’a verdi. Böylece İstanbul, atletizmde 2012’deki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nın ardından bir büyük organizasyona daha ev sahipliği yapma hakkını elde etti.

İstanbul 2023 Organizasyon Komitesi adına komite başkanı Yasin Taş ve ekibinin yaptığı online sunumun ardından soru-cevap faslı gerçekleşti ve ardından karar açıklandı. EA’nın İsviçre’deki merkez ofisinden yapılan açıklamada, İstanbul’un Avrupa Salon Atletizm 2023’ün ev sahipliğinin oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Şampiyonanın alınmasının ardından salonda sıcağı sıcağına basın toplantısı yapan TAF Başkanı Fatih Çintimar, bu organizasyon için kendilerine baştan beri büyük destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkürlerini sunarken, İstanbul 2023 ile kentin Olimpiyat rüyası için bir adım daha atmış olunacağını vurguladı.

Başkan Çintimar, bir soru üzerine “Salonda yenilemeler yapılacak. Bu konuda Bakanımızın da görüşleri vardı. Yeni bir görünümle şampiyonayı yapacağız” derken, Avrupa Salon 2023 kapsamında gelen misafirlerin fidanlarıyla kalıcı bir İstanbul 2023 Ormanı oluşturulacağını açıkladı. Gönüllülere yaptıkları yatırımın European Athletics’in büyük takdirini kazandığını söyleyen Başkan Fatih Çintimar, “Elbette İstanbul’un kendisi de başlı başına bir etkendi. Bugün dünyada herkesin gezip görmek istediği bir yer İstanbul. Onun avantajını da kullandık” dedi.

Aynı zamanda TAF Başkan Vekili olan ve İstanbul 2023 Avrupa Salon Şampiyonası Genel Koordinatörü Mustafa Yasin Taş, 2019’un mayıs ayında başlayan bir buçuk yıllık süreci başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını, bundan sonraki aşamaların hazırlık ve organizasyonu gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temürci de “Bugün burada tarihi bir ana hep beraber şahit olduk. Karar oybirliğiyle verildi. Alınan kararın Türk sporu için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tokyo öncesi böyle bir karar, bizleri çok memnun etti. Zaten daha önce rüştümüzü defalarca ispat etmiştik. Bu başarı, ayrıca Sayın Bakanımızın vurguladığı gibi Türkiye’nin spor turizmi potansiyelinin dünyaya anlatılması bakımından da çok önemli. Federasyonumuzun bu süreçte arkasında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur ise “Şehir adına çok mutluyum. Atletizm ve cimnastik, spor kültürünün iki lokomotifi. Keyifli bir etkinlik olacak. 2023’te bol madalyalı fantastik bir şampiyonayı geride bırakmak istiyoruz” diye konuştu.

BASIN TOPLANTISININ TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN