Atletizmde 2020 sezonunun kapanmasıyla birlikte yıl sonu raporunda yine bolca Türkiye rekoru ve madalya yer aldı. Normale göre üç ay daha kısa atletizm sezonuna rağmen yıl boyunca tam 69 rekor yenilendi.

Türk atletizminde 2020 sezonu başarılı sonuçlarla kapandı. Son olarak geçen hafta İstanbul’daki salon deneme müsabakalarıyla noktalanan atletizm sezonunda yıl boyunca 69 Türkiye rekoru kırıldı, ayrıca dört kez de rekor egale edildi. Yıl boyunca en fazla rekor kıran isim büyükler ve U23’te kırdığı toplam 14 rekorla Mikdat Sevler olurken, Salih Korkmaz, Ersu Şaşma, Umut Uysal, Tuğba Danışmaz, Simay Özçiftçi, İlkay Aydemir de dörtten fazla rekora imza atan isimlerdi. Berke Akçam, Sinan Ören, Meryem Bekmez gibi isimler de 2020’de üç rekor kırdılar.

Mart-Temmuz arasını etkileyen pandemi arası sezonu kısaltsa da rekorların hızını kesemedi. Türk atletler, 2020’de salonda 43 rekor yenilerken, açık saha ve yol yarışmalarında 26 dalda listeye yeni rekorlar yazıldı.

Milli atletler, 2020 yılı içinde katıldıkları Balkan şampiyonalarında kazandıkları 123 madalya ile Balkan Atletizm Birliği’ne üye 21 ülke arasında yılı en fazla madalyayla kapatan takım oldular. Ay-yıldızlılar katıldıları sekiz şampiyonada şu madalyaları elde ettiler:

Balkan U20 Salon Şampiyonası (İstanbul): 8 altın, 6 gümüş, 7 bronz
Balkan Büyükler Salon Şampiyonası (İstanbul): 3 altın, 7 gümüş, 6 bronz
Balkan Yürüyüş Şampiyonası (I.Frankivsk, UKR): 1 altın, 3 gümüş, 3 bronz
Balkan Maraton Şampiyonası (Kyustendil, BUL): 1 altın, 1 gümüş, 1 bronz
Balkan Yarı Maraton Şampiyonası (Zagreb, CRO): 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz
Balkan Dağ Koşusu (P.Braşov, ROU): 4 altın, 4 gümüş, 2 bronz
Balkan Atletizm Şampiyonası (Cluj, ROU): 9 altın, 2 gümüş, 10 bronz
Balkan U20 Atletizm Şampiyonası (İstanbul): 8 altın, 6 gümüş, 7 bronz

2020 sezonu içinde Olimpiyat kotası süreci 5 Nisan ile 30 Kasım tarihleri arasında dondurulduğu için sezon içinde Tokyo vizesi alan atlet sayısı sınırlı kaldı. Yine de, 2020 içinde Eşref Apak, beşinci kez Olimpiyat kotası alarak Türk spor tarihine geçerken, maratonda da Yavuz Ağralı adını şubat ayında Tokyo 2020 listesine yazdırdı. Türkiye’nin toplam kota sayısı 14’e ulaştı.

Ekim ayında yapılan Dünya Yarı Maraton Şampiyonası’nda Türkiye, tarihindeki en iyi sonuçları elde etti. Bireysel olarak Yasemin Can Türkiye rekoru kırarak dünya yedincisi olurken, takımlarda ise Milli Takım kadınlarda altıncı sırayı alarak büyük bir başarı elde etti.

Geride kalan sezon içinde Süper Lig, U20 Ligi, U18 Ligi ve Bölgesel Kros Ligi yarışmalarını sorunsuz bir şekilde tamamlayan Türk atletizmi, ayrıca bireysel şampiyonaların da U18 haricindeki tamamını gerçekleştirdi. U18 şampiyonası ise, pandemiden dolayı o yaş grubundaki atletlerin kısa mesafeli seyahat etmeleri için bölgesel olarak icra edildi.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, dünya için zor bir yılı geride bıraktıklarını söylerken, “Atletizm için de kolay bir yıl olmadı. Olimpiyatlar dahil bir çok organizasyon ötelendi. Ama biz, bu koşullarda çocuklarımızın heveslerini yitirmemesi, isteklerini kaybetmemesi için çok özenli davrandık. Yurt içinde ve Balkanlarda tüm hedef yarışmalarımızı tamamladık. Atletlerimiz de gösterdikleri performanslarla bizleri mahcup etmediler. Kırılan rekor sayısının yüksekliği de bunun en güzel kanıtı. Bütün süreç boyunca bizi her daim destekleyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. M.Muharrem Kasapoğlu başta olmak üzere, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkanımız Bünyamin Bozgeyik, ana sponsorumuz TURKCELL, atletizm kulüplerimiz, antrenörlerimiz , Yönetim Kurulu ve diğer kurullarımız, federasyon çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek yılı özetledi.