Dünyada son yılların en iyi kadroya sahip yarı maraton listesini oluşturan N Kolay İstanbul Maratonu’nda meraklı bekleyiş 4 Nisan’da sona erecek. Dev yarışta hem dünya, hem Türkiye rekorları beklentisi var. 

Tarihi Yarımada’da koşulan N Kolay İstanbul Yarı Maratonu, 4 Nisan 2021 Pazar günü koşulacak. Yarışta yarı maratonda son döneme damgasını vuran neredeyse tüm dünya yıldızlarının katılacak olması, İstanbul’daki beklentiyi de yükseltti. Dünya standartlarının üzerinde bir start listesine sahip yarış, bir anda tüm yol yarışı otoritelerinin dikkatlerinin bu yarışa çevrilmesine sebep oldu. Yarışta milli atletler Kaan Kigen Özbilen ve Yasemin Can’dan da Türkiye rekorları bekleniyor.

Sıkı Covid-19 önlemlerinin uygulanacağı İstanbul Yarı Maratonu’nda erkeklerde 57:32 ile dünya rekortmeni olan Kibiwot Kandie, bu dalın en iyilerinden olan üç kez yarı maraton, iki kez de kros dünya şampiyonu olan Geoffrey Kamworor ile kapışacak. Yarışta son dünya üçüncüsü ve aynı zamanda İstanbul’un parkur rekortmeni olan Etiyopyalı Amdework Walelegn de yer alıyor.

Kadınlar yarışında çok daha çetin bir mücadele yaşanacak. Maraton dünya rekortmeni Kenyalı yıldız Brigid Kosgei’nin katılacağını açıkladığı yarışta, maraton dünya şampiyonu ve İstanbul’daki yarı maraton ve maratonlarda toplam 4 birinciliği olan bir başka yıldız Ruth Chepngetich de start alacak. Chepngetich, aynı zamanda 2019’daki 1:05:30’luk performansıyla İstanbul’un parkur rekorunu da elinde tutuyor.

Kosgei ve Chenpgetich dışında pistte 5000 metre dünya şampiyonu olan Hellen Obiri, kariyerindeki ilk yarı maratonunu İstanbul’da koşacak. Tüm zamanlar listesinde1:04:46’lık dereceyle ikinci sırada bulunan dünya üçüncüsü Etiyopyalı Yalemzerf Yehualaw ve Avrupa rekortmeni Alman Melat Kejeta da start çizgisinde olacak.

Erkekler yarışında koşacak olan Türkiye rekortmeni Kaan Kigen Özbilen, güçlü rakipleri arasında 59:48’lik eski rekoru yenilemeye çalışacak. Maratonda Avrupa rekortmeni olan Kaan, Olimpiyat öncesi son ciddi sınavında kürsünün de güçlü adayları arasında.

Kadınlarda ise Gdynia’daki yarı maraton dünya şampiyonasında çıkardığı cesur yarışla göz dolduran ve yedinci olan Yasemin Can, o yarışta kırdığı 1:06:20’lik rekoru geliştirmek için parkura çıkacak.

Yarışın elitler listesinde erkeklerde Mestan Turhan, Halil Yaşin, Bekirhan Kabadayı, kadınlarda ise Esma Aydemir, Fatma Arık, Büşra Nur Koku ve Yasemin Can Arslan da bulunuyor.