Geçtiğimiz yıl ilki yapılan Uluslararası İzmir Maratonu’nun (Maratonİzmir) ikincisi, 11 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Maratonİzmir adıyla organize ettiği Uluslararası İzmir Maratonu, 11 Nisan Pazar sabahı koşulacak. Pandemi nedeniyle kısıtlı kaydın alındığı yarışta 1250 kişi parkurda yer alacak. Yarışmanın parkurunda 300’ün üzerinde görevli çalışacak.

Maratonİzmir, bu yılki organizasyon sonrasında World Athletics’e başvurarak, değerlendirme sonrasında yol yarışlarındaki gelecek yıldan itibaren bronz kategoride yer almayı hedefliyor. Yarışta toplam 400 bin lira ödül dağıtılacak.

Maratonİzmir’de pandemi önlemlerine büyük özen gösterilecek. Sporcular maskeleri takılmış, ateşleri ölçülmüş ve el hijyeni sağlanmış şekilde göğüs numarası, çanta ve çiplerini alacaklar. Kayıtlar tek kullanımlık kalemlerle yapılacak. Sporcular, yarış günü alana tek noktadan ve sağlık önlemleri çerçevesinde alınacak. Her sporcu bir diğerinden en az 1.5 metre uzaklıkta olacak. Yarışın startı her üç saniyede bir dörderli gruplar halinde verilecek. Madalyalar elden değil, poşet içinde takdim edilecek.

Maratonİzmir, 11 Nisan sabahı saat 08:00’de Şair Eşref Bulvarı’ndaki İZFAŞ binası önünden start alacak. Koşucular, sırasıyla Alsancak Garı, Altınyol, Bostanlı Vapur İskelesi (dönüş),  Altınyol, Alsancak, Konak, Mustafa Kemal Paşa Sahil Bulvarı, Haydar Aliyev Bulvarı’ndan geçip yine İZFAŞ önünde noktalanacak. Yarış kapsamında ayrıca 10 kilometre mücadelesi de yapılacak.

Geçen yıl “Ormanİzmir” temasıyla koşulan Maratonİzmir, bu yıl Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “17 Farklı Sürdürülebilirlik İlkesi” çerçevesinde koşulacak. Yarışın kilometre taşlarını oluşturacak sloganlar;  “Yoksulluğa Son, Açlığa Son, Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam, Nitelikli Eğitim, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Temiz Su ve Sanitasyon, Erişilebilir ve Temiz Enerji, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme,  Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı, Eşitsizliklerin Azaltılması, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, Sorumlu Üretim ve Tüketim, İklim Eylemi, Sudaki Yaşam, Karasal Yaşam, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar, Amaçlar İçin Ortaklıklar” başlıklarını taşıyor.

Detaylı bilgi için resmi site: www.maratonizmir.org