Türkiye’nin iddialı bir kadroyla gittiği Avrupa Atmalar Kupası, Hırvatistan’ın Split kentinde 8-9 Mayıs günlerinde yapılacak. Müsabakalarda Ay-yıldızlı ekip 17 atletle madalya arayacak. 

Olimpiyat öncesinde Avrupa kıtasındaki atıcılar için ciddi bir hazırlık niteliği taşıyan 19. Avrupa Atmalar Kupası, Split’te 8-9 Mayıs günlerinde yapılacak. 42 ülkeden gelen 400’e yakın atletin boy göstereceği kupada Türkiye de 17 atletle temsil edilecek.

Kupada daha önce biri altın üç madalyası bulunan eski dünya beşincisi ciritçi Eda Tuğsuz, Split’teki organizasyonda Olimpiyat şampiyonluğu bulunan Barbora Spotakova’nın yanı sıra dünya ve Avrupa madalyalı güçlü isimlerle kozlarını paylaşacak. Kadınlar güllede ise Emel Dereli, 18.40’lık Olimpiyat barajını bu yarışmada geçerek adını Tokyo’ya yazdırmak için sahne alacak. Dereli, daha önce U23 yaş grubunda Avrupa Kupası’nı üç kez kazanmıştı.

Bu yıl gülle atmada Türkiye U23 rekorunu yenileyen Alperen Karahan, 2019’da kürsüye çıktığı kupada yine iddialı bir şekilde yarışmaya katılıyor. Erkekler çekiçte ise Olimpiyat bileti cebinde olan iki önemli yıldız, Eşref Apak ve Özkan Baltacı, Split’te altın madalya için müsabakaya çıkacaklar.

Türkiye’nin kadınlar U23 takımı ise güçlü kadrosuyla takım sıralamasında Avrupa Kupası’nın güçlü adayı olarak görünüyor. Bu kategoride Pınar Akyol (gülle atma), Özlem Becerek (disk atma), Dünya Ezgi Sayan (çekiç atma) ve Münevver Hancı’dan (cirit atma) oluşan dörtlünün klasmanda ilk sıra için mücadele vermesi bekleniyor. Türkiye, iki yıl önceki organizasyonda U23 kadınlarda ikinci olmuştu.

U23 ve büyüklerde yapılan Avrupa Atmalar Kupası’nda Türkiye’nin kadrosu şu şekilde:

23 YAŞ ALTI 
Gülle atma erkekler: Alperen Karahan
Disk atma erkekler: Osman Kul
Çekiç atma erkekler: Halil Yılmazer
Cirit atma erkekler: Ömer Faruk Avan
Gülle atma kadınlar: Pınar Akyol
Disk atma kadınlar: Özlem Becerek
Çekiç atma kadınlar: Dünya Ezgi Sayan
Cirit atma kadınlar: Münevver Hancı
BÜYÜKLER
Çekiç atma erkekler: Eşref Apak, Özkan Baltacı
Gülle atma kadınlar: Emel Dereli, Aysel Yılmaz
Disk atma kadınlar: Semra Türk
Çekiç atma kadınlar: Tuğçe Şahutoğlu, Kıvılcım Kaya-Salman
Cirit atma kadınlar: Eda Tuğsuz, Esra Türkmen