Olimpiyat Oyunları’na iki aydan kısa bir süre kala Türkiye’nin atletizmde açıklanan ilk isimleri maratoncular oldu. 

Tokyo 2020 Olimpiyatları için hazırlıkların sürdüğü günlerde maraton için 31 Mayıs’ta kota sürecinin tamamlanmasına birkaç gün kala, Türkiye takımını ilan etti. Buna göre, Ay-yıldızlı formayı Tokyo’da dört atlet giyecek.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, teknik kurul ile yapılan değerlendirmeyle birlikte erkeklerde üç, kadınlarda bir sporcudan oluşan dört kişilik kadroyu açıklandı. Buna göre Avrupa rekortmeni Kaan Kigen Özbilen, eski 10,000 metre Avrupa şampiyonu Polat Kemboi Arıkan, eski Balkan şampiyonu maratoncu Yavuz Ağralı ve kadınlarda iki hafta önce tüm zamanların Türkiye’nin en iyi ikinci derecesini yaparak barajı geçen Meryem Erdoğan, Tokyo’da Ay-yıldızlı takımı temsil edecek.

Başkan Çintimar, “Tüm atletlerimize en iyilerini geliştirmeleri ve ülkemize en iyi temsili sağlamaları konusunda güvenimiz tam. Madalya için ise özellikle Avrupa rekortmenimiz Kaan’a güveniyoruz. Elbette Olimpiyat’ın en prestijli yarışında madalya kolay değil, ama otoritelerce de kürsü adayı gösterilen bir atletimiz var” diye konuştu.