Tallinn’de 8-11 Temmuz tarihlerinde yapılan Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye, madalya sıralamasında 48 ülke arasında sekizinci oldu. Milliler, beş madalyayla organizasyonu tamamladı.

Estonya’da yapılan Avrupa U23 Şampiyonası, Türkiye’nin son yıllarda Avrupa seviyesinde gösterdiği başarılı performanslara eklenen yeni bir halka olarak kayıtlara geçti. Ay-yıldızlı takım, dört günlük zorlu şampiyonada 2 altın, 2 gümüş, 1 bronz elde ederken, toplam beş madalya ile sekizinciliği aldı. Bu şampiyona, organizasyon tarihinde Milliler’in 2011 Ostrava ve 2019 Gavle ile birlikte beş kez podyuma çıktığı üç organizasyondan biri oldu. Türkiye, 2015’ten bu yana her şampiyonada en az iki şampiyonluk çıkarma geleneğini de sürdürdü.

Şampiyonada Meryem Bekmez 20 kilometre yürüyüşte, Tuğba Danışmaz da üç adımda Avrupa U23 şampiyonu olurken, Alperen Karahan güllede, Münevver Hancı ciritte ikinciliği aldı. Ersu Şaşma ise sırıkla atlamada bronz madalyaya uzandı. Ayrıca 4×400 Milli Takımı da Avrupa dördüncüsü olarak Tallinn’den ayrıldı.

2019’da Gavle’de 2 altın, 3 gümüş ve 10 final çıkaran Türkiye, bu kez de 2 altın, 2 gümüş, 1 bronz ve 10 finale imza attı. Ersu Şaşma sırıkla atlamada Türkiye atletizm tarihinin ilk Avrupa madalyasını kazanırken, erkeker disk atmada 18 yıl sonra ilk kez Avrupa U23 finali geldi.

TAF Başkanı Fatih Çintimar, dört gün boyunca heyecanlı bir şekilde takip ettiği organizasyonun sonunda keyifliydi. Başkan Çintimar, “Çocuklarımızın yarışmalarını heyecanla takip ettik. Şampiyona dört gün olduğu için, bazı anlarda üç atletimiz birden üç ayrı köşede yarışıyordu. Bu çok keyifli bir durum, eskiden bu kadar atletimiz olmazdı. Şimdi bazen yetişemiyoruz bile. Atletlerimiz gayet güzel yarışlar çıkardılar, yine beş madalya kazanıp adımızdan söz ettirdik. Avrupa Atletizm Birliği’ndeki arkadaşlarımız da başarı sürekliliğinden dolayı her gördüklerinde bizleri tebrik ediyorlar. Gerçekten gurur duyulacak bir genç kuşağımız var” diye konuştu.

Fatih Çintimar, Tallinn’de Çarşamba günü başlayacak Avrupa U20 Şampiyonası’nda daha büyük başarı beklediklerini de sözlerine ekledi.