Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği yıldız atletlerden Berke Akçam, favorisi olduğu Avrupa U20 Şampiyonası’nda üst üste mükemmel yarışlar çıkararak adını şampiyonluğa yazdırdı.

Avrupa’da kendi yaş grubunda yılın en istikrarlı atleti olan Berke Akçam, 400 metre engellide Tallinn’deki Avrupa U20 Şampiyonası’nda zirveye çıkmayı bildi. Üç yıllık kariyerinde pek çok başarı bulunan Berke, iki yıl önce 4×400’de takımla birlikte aldığı Avrupa U20 altınına bu kez kendi branşındaki şampiyonluğu ekledi.

Seçme ve yarı finalini rahatlıkla kazanan Akçam, 3 numaralı kulvarda koştuğu yarışta daha üçüncü engelde yan kulvarını yakalarken, 50 saniyelik yarışın sonuna kadar müsabakayı domine etti. Genç atlet, 50.70 ile finişe ulaşarak Türkiye’ye bu şampiyonada ikinci, tarihte ise 16’ncı Avrupa U20 altın madalyasını getirdi.

Berke, yarış sonunda yaptığı açıklamada kendisi için dua eden ve desteklerini esirgemeyen herkese şükranlarını sunarken, “Baştan beri büyük desteğini gördüğüm federasyon başkanımıza, kulübüme ve antrenörüme çok teşekkür ediyorum. Bu birinciliği, aramızda olmayan ama cennetten bizi izlediğini bildiğim rahmetli babama adıyorum” diye konuştu.

MEVLÜT ALTINCI OLDU
Bir başka genç yetenek Mevlüt Aras ise Berke’den hemen sonra 800 metre finali için piste çıktı. 17 yaşındaki Aras, kendisinden iki yaş büyük rakiplere karşı zorlu mücadelede sonuna kadar direnirken, yarı finalden sonra bir kez daha 1:50’nin altında koştu. Finişe 1:49.78 ile gelen Mevlüt, ilk büyük şampiyonasından Avrupa altıncılığıyla ayrıldı.

Disk atma finalinde yarışan Enes Çankaya, bir gün önceki grafiğini tekrar edemeyince sıralamada gerilede kaldı. Türkiye U20 rekortmeni Enes, müsabakayı 52.78 ile 10’uncu olarak tamamladı. Cirit atma kadınlar finalinde ise Esra Türkmen 47.34 ile 12. sırada kaldı.