Türkiye’nin atletizmdeki Olimpiyat yıldızlarından Yasmani Copello, dünya rekorunun çıktığı tarihin en özel yarışlarından birinde sahne aldığı 400 metre engellide Türkiye rekorunu egale etmesine karşın altıncı oldu. 

Tokyo’da merakla beklenen erkekler 400 metre engelli yarışında finalde yer alan milli atlet Yasmani Copello, yarışı altıncı olarak noktaladı. Yarış, bugüne kadar görülmemiş bir seviyede koşulurken, Norveçli Karsten Warholm kendisine ait dünya rekorunu 46.70’ten 45.94’e indirdi.

Norveçli yıldızın kırdığı tarihi dünya rekorunun ardından peşinden gelen atletlerin tamamına yakını rekor kırarak müsabakadan ayrıldı. İkinciliği alan Amerikalı Rai Benjamin 46.17 ile Amerika rekoru, üçüncü olan Alison dos Santos ise 46.72 ile Latin Amerika rekoru kırdı. Yasmani Copello ise 47.81 koşarak, 2018’de Berlin’de yaptığı Türkiye rekorunu egale etti ve adını Olimpiyat altıncılığına yazdırdı.

Bu tarihi yarışta mücadele eden Yasmani, Türk Olimpiyat tarihinde seçmeden çıkarak iki ayrı Olimpiyat’ta bir pist yarışında final koşabilen ilk atlet unvanını da eline geçirdi.