Adana’daki Türkiye Kros Şampiyonası’nda mücadeleler tamamlandı. Büyüklerde Türkiye şampiyonluğu unvanı erkeklerde Sezgin Ataç’a, kadınlarda ise Esma Aydemir’e gitti. 

Adana’da dört ayrı yaş grubunda 404 atletin start aldığı Turkcell Türkiye Kros Şampiyonası’nda müsabakalar sonuçlandı. Çekişmeli geçen yarışmaların sonunda büyüklerde Esma Aydemir ve Sezgin Ataç birinciliği aldı.

Büyük kadınlar yarışında Esma Aydemir, 2014 ve 2019’dan sonra üçüncü kez büyüklerde kros Türkiye şampiyonluğu elde etti. Aydemir, 6 kilometrelik yarışı Fatma Demir’in altı saniye önünde 20:42 ile noktaladı. Yarışta Ağrı’dan bir başka milli atlet Yayla Kılıç üçüncü sırayı aldı.

Erkeklerde ise Sezgin Ataç, 10 kilometrelik mücadeleyi 29:34 ile Ersin Tekal’ın önünde kazanmayı başardı. Ataç, daha önce U23’te kazandığı Türkiye şampiyonluğunu bu kez de büyüklerde elde etmeyi bildi. 2019 Türkiye kros şampiyonu Ersin Tekal ikinci, Murat Emektar ise üçüncü oldu.

U23 yaş grubunda erkekler yarışı hayli yakın geçerken, Ömer Amaçtan üç saniye farkla Ramazan Baştuğ’un önünde ipi göğüslemeyi bildi. Kadınlarda ise Derya Kunur şampiyonluğu kazandı.

U20’de Devrim Kazan ve Urkuş Işık, U18’de ise Utku Göler ile Ayça Fidanoğlu, Türkiye kros şampiyonu olarak kürsünün en üst basamağına çıkan isimler oldular.

Öte yandan şampiyonanın sonunda Avrupa Kros karışık takım seçmesi için 1.5 kilometrelik kısa bir müsabaka gerçekleştirildi. Kadınlarda Şilan Ayyıldız ve Tuğba Toptaş, erkeklerde ise Abdurrahman Gediklioğlu ile İbrahim Erata, yarışı ilk iki sırada noktaladılar.

Müsabakalarda ayrıca Türkiye şampiyonası niteliği taşımayan U16 Atletizm Mesafeler Kros Festivali kapsamında karışık takım kros yarışı düzenlendi. 4×1500 metrelik takım kros yarışına bölge takımları iki erkek, iki kız atletle iştirak etti. 60 takımın start aldığı mücadeleyi Van İl Karması galip bitirdi.

Türkiye Kros Şampiyonası Genel Sonuçlar