Antalya’daki Spor Toto Türkiye Yürüyüş Şampiyonası’nda şampiyonlar belirlenirken, 35 kilometre yürüyüşte Mert Atlı Türkiye rekorunun sahibi oldu. 

Antalya Konyaaltı Sahili’nde gerçekleştirilen ve World Athletics’in Yürüyüş Turu bronz kategori yarışlarından biri olan Spor Toto Türkiye Yürüyüş Şampiyonası, büyükler, U20 ve U18 kategorilerinde düzenlendi. Slovakya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya ve Kazakistan’dan misafir atletlerin de yarıştığı mücadelelerin ardından Türkiye şampiyonları da belirlendi.

World Athletics’in bu yıldan itibaren 50 kilometrenin yerine programa aldığı 35 kilometrede Mert Atlı, listeye ilk Türkiye rekorunu geçiren isim oldu. Daha önce bu branşta 2:44:30’luk derecesi olan Mert, Antalya’da 2:44:20 yürüyerek 35 kilometrede ilk resmi Türkiye rekorunu kayda geçirdi. Yarışta Slovakya’dan Michal Morvay 2:39:36 yürüyerek ilk sırayı aldı.

Büyük erkekler 20 kilometrede Şahin Şenoduncu 1:27:14 ile şampiyon olurken, Abdülselam İmuk ikinci, Mustafa Özbek de üçüncü sırayı aldı. Büyük kadınlar 20 kilometrede Türkiye şampiyonluğu Kader Dost’un oldu. Adıyaman bölgesinden Dost, 1:36:38’lik derecesiyle finişe tasnif dışı yarışan Kazak Galina Yakuşeva’dan (1:35:37) sonra geldi ve Türkiye şampiyonu unvanını alan yürüyüşçü oldu. Büyüklerde Bedriye Tekin ve Songül Koçer ilk üçe giren diğer isimler oldular.

Türkiye Şampiyonası’nda U20 şampiyonlukları Mazlum Demir ve Elif Nur Özbey’e giderken, U18’de Ayetullah Bahçe ile Esra Bingöl finişe ilk sırada gelen isimlerdi.

TÜRKİYE YÜRÜYÜŞ ŞAMPİYONASI: SONUÇLAR 
İHTAR ÇİZELGESİ