Milli atlet Edanur Tulum, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali’nde 400 metre mücadelesinde şampiyon olmayı başardı.

Slovakya’nın Banska Bystrica kentinde devam eden Avrupa Gençlik Olimpik Festivali’nde Türkiye’nin atletizmdeki ilk madalyası Edanur Tulum’dan geldi. Bu ayın başında Kudüs’te Avrupa U18 üçüncüsü olan Edanur Tulum, 400 metrede EYOF’ta altın madalyaya uzandı. Seçmeyi de büyük farkla kazanan Edanur, final mücadelesini 54.41 ile en yakın rakibinin 0.8 saniye önünde bitirerek şampiyonluğu aldı.

Bu sonuçla, Türkiye kadınlarda Pınar Akyol ve Eda Tuğsuz’un daha önceki şampiyonluklarının ardından EYOF tarihinde üçüncü kez altın madalyaya ulaştı.

CEREN EN İYİSİYLE BRONZ ALDI
Yarışmaların dördüncü gününde yapılan bir başka final olan kadınlar 2000 metre engellide ise Ceren Kılıç bronz madalya kazandı. Yarışı 6:51.32 ile üçüncü tamamlayan Ceren, en iyi derecesini 9 saniyeden fazla geliştirdi ve EYOF’ta kürsüye çıkmayı başardı.

Günün diğer finallerinde yarışan milli atletlerden Cemile Güner, sırıkla atlamada 3.60 ile sekizinci olurken, çekiç atmada Naz Baykal 51.82 ile 11. sırada yer aldı. Sabah yapılan seçmelerde ise Özlem Özcan, güllede finale adını yazdırdı.