Milli atlet Pınar Akyol, Dünya U20 Atletizm Şampiyonası’nda bir kez daha gümüş madalya elde ederken, bu dev şampiyonada iki madalya kazanan ilk Türk atlet oldu.

18 yaşındaki genç yetenek Pınar Akyol, Kolombiya’nın Cali kentindeki Dünya U20 Atletizm Şampiyonası’nda gülle atmada gümüş madalya kazandı. Akyol, geçtiğimiz yıl Nairobi’de kazandığı gümüşün ardından, bu kez de Kolombiya’da kürsüye çıkarak Dünya U20 Şampiyonası’nda ikinci madalyasına ulaştı.

Tarihte bu şampiyonada toplam 11 madalyası bulunan Türkiye’de daha önce hiçbir atlet iki Dünya U20’de madalya kazanamamıştı.

Pınar, geçtiğimiz yıl da finalde yarıştığı Güney Afrikalı Mine de Clerk’le yarıştığı finalde rakibine bir kez daha boyun eğdi. Yarışmadaki ilk iki hakkındaki faulden 16.76 ile mücadeleye dönen Akyol, son hakkındaki 16.84 ile derecesini geliştirdi ama ilk sıraya çıkamadı. De Klerk, 17.17 ile şampiyonluğu alırken, Polonyalı Zuzana Maslana da 16.06 ile üçüncü oldu.

DİLEK’TEN TÜRKİYE REKORU, EMRE’DEN FİNAL
Bir alt yaş grubunda olmasına karşın Dünya U20’de yarı finale kalan Dilek Koçak, 800 metrede kendisine ait Türkiye U18 rekorunu kırdı ancak finale yükselemedi. Koçak, yarı final serisinde 2:04.06 yaptı ve dördüncü sırayı aldı. Toplam sıralamada 9. olan Dilek, bir sıra ile finali kaçırırken, 2:04.35’lik Türkiye U18 rekorunu 0.29 saniye daha geliştirmeyi başardı.

Çekiç atma erkeklerde yarışan Emre Çiftçi ise 71.35’lik atışıyla finale yükselme başarısı gösterdi. Emre, Perşembe gecesi 00:45’te final mücadelesine çıkacak.