Dünya U20 Şampiyonası’nda Cali’de tarihi bir organizasyon geçiren Ay-yıldızlı takımdan bir büyük başarı daha geldi. Mazlum Demir, 10,000 metre yürüyüşte dünya şampiyonu olurken, Hayrettin Yıldız da üçüncülüğü aldı.

Türkiye, daha önce bir seferde iki madalya çıkarabildiği Dünya U20 Şampiyonası’nda Kolombiya’da bir yarıştan iki madalya aldı. 10,000 metre yürüyüşte şampiyonaya dünyada sezon lideri olarak giden Mazlum Demir, 42:36.02’lik derecesiyle şampiyonluğu kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Mazlum, tarihte Eşref Apak (2000) ve Berke Akçam’dan (2021) sonra atletizmde Dünya U20 şampiyonu olan üçüncü atlet olarak da kayıtlara geçti.

Yarışta son üç kilometreye girilirken öne çıkan ve artırdığı temposuyla rakiplerinden ayrılan Mazlum, finişe Cezayirli rakibi İsmail Benhammouda’nın altı saniye önünde geldi. Mücadelede çok iyi bir yarış çıkan Hayrettin Yıldız ise 43:07.95’lik derecesiyle dünya üçüncülüğüne ulaştı.

Bu şampiyonada 2016 yılında Salih Korkmaz ile bir bronz madalyası, 2018’de ise Meryem Bekmez ile bir gümüş madalyası bulunan Türkiye, böylece ilk kez yürüyüşte bir dünya şampiyonu çıkarma başarısı gösterdi.

Bu arada gelen iki madalyayla birlikte, Türkiye tarihinde ilk kez Dünya U20’de üç madalyaya ulaştı. Cali’de daha önce gülle atmada Pınar Akyol gümüş madalya elde etmişti.