Türkiye, atletizmde tarihi bir şampiyona daha geçiriyor. Konya’daki İslami Dayanışma Oyunları’nın ikinci gününde Türkiye’nin toplam altını dokuza yükseldi.

Türkiye, Bakü’deki İslami Dayanışma Oyunları’nda elde ettiği 8 altın madalyaya Konya’da sadece iki günde ulaştı. Yarışmaların ikinci gününde sırıkla atlamada Ersu Şaşma, üç adımda Necati Er, disk atmada Özlem Becerek, 800 metrede Ekaterina Guliyev oyunlarda şampiyonluğa ulaşırken, Tuğba Danışmaz uzun atlamada, 400 metre engellide Yasmani Copello, disk atmada da Nurten Mermer gümüş madalya aldı. Emre Zafer Barnes, 100 metre finalinde kariyerinin en iyisini koşarak üçüncü oldu.

İkinci günün ilk finali erkekler üç adım atlamadaydı. Olimpiyat finalisti Necati Er, final mücadelesinde 16.73 atlayarak altın madalyanın sahibi oldu.

Sırıkla atlamada Ersu Şaşma, 5.60’lık derecesiyle oyunlar rekoruna 5 santim ekleyerek altın madalya kazandı. Ersu, daha sonra denediği 5.81’lik Türkiye rekoru atlayışlarında başarılı olamadı.

Deneyimli milli atlet Yasmani Copello, madalyalarına bir yenisini de Konya’da ekledi. Copello, 400 metre engelli finalinde Oyunlar rekorunu 48.67’ye indiren Katarlı Bassem Hemida’nın arkasında 48.86’lık derecesiyle ikinci sırada finişe ulaştı.

Kadınlar 800 metre finalinde Akdeniz Oyunları şampiyonu Ekaterina Guliyev, 2:02.28 ile birinciliği alırken, Şilan Ayyıldız 2:04.76 koşarak dördüncü sırada kaldı.

Kadınlar disk atma finalinde Özlem Becerek 54.91’lik dereceyle oyunlar rekoru kırarak altın madalyaya ulaştı. Nurten Mermer ise 52.85’lik performansıyla gümüş madalya ile yarışmayı noktaladı.

Uzun atlama kadınlar finalinde de iki Türk sporcu sahnedeydi. Tuğba Danışmaz, 6.34 atlayarak ikinci sırayı alırken, Gizem Akgöz 6.28 ile oyunları altıncı sırada noktaladı.

Günün sonundaki erkekler 100 metre finalinde Emre Zafer Barnes, 9.99 koşarak kariyerinin en iyi derecesini yaptı. Emre Zafer, Barakat Al-Harthy ile birlikte kürsünün üçüncü basamağını paylaştı.

İKİNCİ GÜN SONUÇLAR (DAY 2 RESULTS)
ERKEKLER / KADINLAR