World Athletics Konseyi, geçtiğimiz yıl dünya çapında bazı yarışmaların sonuçlarında manipülasyon yapıldığı iddiasıyla AIU’nun (Atletizm Dürüstlük Birimi) incelediği dosyalarla ilgili kararını açıkladı. Bu konuda olası mesnetsiz haberlerin önüne geçmek ve yanlış bilgilendirmeyi önlemek için Türkiye Atletizm Federasyonu olarak konuya açıklık getirme ihtiyacımız doğmuştur. Konuya ilişkin olarak TAF Başkanı Fatih Çintimar’ın yaptığı açıklama aşağıdadır.

 

Değerli atletizm ailesi,

Geçtiğimiz yaz Eugene’de yapılan toplantıda görüşülen dosyayla ilgili, resmi web sitesinde bugün (23 Eylül 2022) yayınlanan kararda, aralarında Türkiye’nin de olduğu yedi ülkenin “takip listesine” alınmasına karar verildi. Buna göre;

– Türkiye’de yapılan uluslararası yarışmalar ve Balkan Şampiyonası benzeri bölge şampiyonaları,

– Dünya Atletizm Birliği derecelendirme kriterlerine tabii N-Kolay İstanbul Maratonu gibi yarışmalar,

– World Athletics’in gözetiminde, teknik delege görevlendirme yetkisini saklı tutması kaydıyla, Dünya Şampiyonası’na yüksek katsayıyla puan veren Türkiye Atletizm Şampiyonası sonuçları dünya listesinde ve kota puanlamasındaki yerini korumaktadır.

Bunun haricinde kalan diğer yerel yarışmalardaki sonuçlar, geçici olarak değerlendirme dışı olacaktır.

23 Eylül tarihinden itibaren başlayan süreçte, uluslararası teknik görevlilerin değerlendirme kriterlerini karşıladıktan sonra yeniden tüm yarışmaların onayı sağlanacaktır.

Türkiye Atletizm Federasyonu olarak, bugünden itibaren World Athletics ile yakın çalışmayı sürdürürken, bir yandan müsabaka ölçüm altyapımızı yenileyecek ve hakem eğitimlerimizi yoğunlaştıracağız. Tüm çabamızın en kısa zamanda bu süreci sona erdirmek olacağını belirtmek isteriz.

Kısa süreceğini umduğumuz takip sürecinde atletlerimizin yurt dışındaki kota yarışmalarını çok dikkatli planlarken, yurt içinde de uluslararası statüdeki müsabakalarımızı artırarak mağduriyet yaşamamaları en önemli önceliğimiz olacaktır.

Saygılarımla,

Fatih Çintimar
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı