06-07 Mayıs 2016 tarihlerinde Mersin İli Silifke İlçesi Halk Eğitim salonunda gerçekleştirilen “IAAF Çocuk Atletizmi” Antrenör Eğitim Seminerine Beden eğitim ve Rehberlik Öğretmenlerinden 83 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Seminerin açılış konuşmasında IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörü Necdet Ayaz projenin başlangıcından günümüze kadar olan süreç ile ilgili bilgileri kursiyerlere anlattı ve “1 milyon süper çocuk” hedefini dile getirerek 7-12 yaş gurubu çocukların bu proje ile atletizme kazandırılması için el birliği ile çalışılması gerektiğini belirtti. Ayrıca 196 ülkede uygulanmakta olan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin ülkemizde “Sporda Çocuklara Psikolojik yaklaşım, Madde Bağımlılığı ve Çocuklar, Fair-Play ve Eskimeyen Değerlerimiz” dâhil edilerek verilmiş olması projeyi çok daha anlamlı konuma getirmiş olduğunu söyledi ve yapılan bu ilavelere IAAF yetkililerinin de memnun olduğunu söyledi. Konuşmasını bu önemli projeye yapılan ilaveler ile dünyada ki uygulamalardan çok daha farklı ve de anlamlı konuma getirilmiş olmasından dolayı başta Federasyon Başkanı Fatih Çintimar olmak üzere, Genel Sekreter Fahrettin Yıldız ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek tamamladı.
Seminerde IAAF Çocuk Atletizmini Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Sporda Çocuklara psikolojik yaklaşımı Uzman Psikolog Danışmanı Özden Bilgin, Madde Bağımlılığı ve çocuklar’ ı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Fair-Play’ i Haldun DOMAÇ verdiler.
“Eskimeyen Değerlerimiz” bölümüne Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, ilçe kaymakamı Şevket Cinbir , Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Ahmet TARAKCI, İlçe Müdürü Mustafa Türe de katıldılar. Programları uygun olması nedeniyle davet edilen Eskimeyen Değerlerimizden İsmail Akçay, Mehmet YURDADÖN, Sermet TİMURLENK, İbrahim KABAL, Mirza EGELİ, Rabia CAF KÖKVER ve Emrullah TAŞKIN, Haldun DOMAÇ’ ın moderatörlüğünde kursiyerlerle tanıştırıldı, söyleşi yapmaları sağlandı ve ödüllendirildiler. Eskimeyen Değerlerimizden İsmail Akçay’ın yaptığı duygu dolu konuşması yine kursiyerler tarafından büyük takdir toplayarak uzun süre alkışlandı.
Seminerin uygulama bölümüne ilçedeki ilkokullardan 160 öğrenci katıldı. Katılan öğrencilere Sertifika dışında “1 Milyon Süper Çocuk” sloganlı tişört, şapka ve buton rozet verildi. Uygulamaya katılan öğrencilerin kullanımı için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne 1 takım malzeme seti hediye edildi. Uygulamaya katılan öğrenciler yapılan etkinlikten son derece mutlu olduklarını belirterek Atletizm Federasyonuna teşekkür ettiler.