Mersin’deki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası müsabakalarında birinci gün iki tasnif dışı yarışmayla birlikte toplam 23 dalda start verilecek. İlk günün öne çıkan notlarını derledik…

Türkiye’nin üst üste ikinci kez Mersin’de ev sahipliği yaptığı Avrupa Şampiyon Kulüpler’de mücadele 28 Mayıs Cumartesi saat 17:30’da başlıyor. 2004 Olimpiyat ikincisi Eşref Apak’ın yer aldığı çekiç atma mücadelesiyle başlayacak olan programda dört saat içinde önemli atletler boy gösterecek.

Saat 18:30’daki açılış töreniyle resmen başlayacak olan etkinlikte saha içindeki ilk yarışmada Fenerbahçelı Demet Parlak, kadınlar sırıkla atlamada kendisine ait Türkiye rekorunu geliştirebilir. Bu ay içinde 4.22 atlayan Demet’in, yarışmada bu yıl 4.30 atlayan Danimarkalı Catherina Larsasen ile çekişmesi bekleniyor. Salonda 4.26’sı bulunan Demet, bu çekişmede Türkiye rekorunu biraz daha geliştirebilir.

Kadınlarda seansın sonuna doğru koşulacak olan 3000 metre su engellide Elif Karabulut, Süper Lig’de az farkla kaçırdığı Olimpiyat barajını bu yarışta zorlamaya çalışırken, Türkiye rekorunu 58.95’e taşıyan genç ciritçi Eda Tuğsuz da daha önce Avrupa şampiyonalarında madalya kazanan iki rakibi Mirkovic (Kızılyıldız) ve Chilla (Valencia) ile çekişecek.

3000 metre kadınlarda Sporting forması giyen Portekizli madalya koleksiyoncusu Sara Moreira, Mersin’de geçen yıl olduğu gibi yine favori geldiği yarışmada 9 dakikanın altını zorlayacak. Bu yarışta Fenerbahçe’den Büşra Nur Koku koşacak.

Erkekler 5000 metrede ENKA adına Polat Kemboi Arıkan sahne alacak. Bir hafta sonra aynı yerde Avrupa 10 Bin Metre Kupası’nda dördüncü altını için sahne alacak olan Rio vizesi sahibi Polat’ın yarıştaki dört rakibinin önünde rahatça galibiyete ulaşması bekleniyor.

Erkeklerde Jak Ali Harvey’in geçen yıl 10.18 ile kazandığı 100 metre yarışında bu yıl da galibiyete uzanması bekleniyor. ENKA’lı milli atlet, yarışta 10.12’nin altını koşarsa ECCC rekorunu da yenilemiş olacak.

İKİ KANALDA YAYIN VAR
Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası mücadelesi iki ayrı kanaldan canlı olarak yayınlanacak. Atletizmseverler, organizasyonun web sitesindeki canlı yayın bağlantısından tüm yayını takip edebilirken, NTV Spor ve Sports TV’de 19:00’dan itibaren müsabakaları izleyebilecek.

Yarışmaların ilk gün start listelerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>>> taf.org.tr / Şevket F. Erbay

MERSİN 2016 – İLK GÜN PROGRAMI
ERKEKLER 1. GÜN START LİSTELERİ

KADINLAR 1.GÜN START LİSTELERİ