Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde 20-21 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen IAAF Çocuk Atletizmi antrenör eğitim seminerine 179 kursiyer katıldı.

Seminerin açılış konuşmasında Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz projenin başlangıcından günümüze kadar olan süreç ile ilgili bilgileri katılımcılara anlattı.

Necdet Ayaz, ayrıca 196 ülkede uygulanmakta olan IAAF Çocuk Atletizmi projesinin ülkemizde “Sporda Çocuklara Psikolojik yaklaşım, Madde Bağımlılığı ve Çocuklar, Fair-Play ve Eskimeyen Değerlerimiz” dâhil edilerek verilmiş olması projeyi çok daha anlamlı kıldığını söyledi. Necdet Ayaz eklenen bu derslerin IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonu) yetkililerince takdir edilmiş olmasının kendilerini memnun ettiğini belirterek konuşmasını bu önemli ve de anlamlı projeye gerekli olan ilgi ve desteği esirgemeden veren başta Federasyon Başkanı Fatih Çintimar olmak üzere, Genel Sekreter Fahrettin Yıldız ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin IAAF Çocuk Atletizmi sunumunu Öğretim Görevlisi Sibel Tetik (IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü Eğitim Kurulu Üyesi) ile Doç. Dr. Mehmet Bayansalduz (Atletizm Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi) verdi. Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım dersini Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden Yrd. Doç. Dr. Gülşen Büyükşahin Çevik, Fair-Play’i Atletizm Federasyonu Eğitim Kurulu ve IAAF Çocuk Atletizmi Kurul Üyesi Haldun Domaç, “Madde Bağımlılığı ve Çocuklar” dersini IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu verdi. Domaç’ın Fair-Play ve Sunguroğlu’nun madde bağımlılığı sunumlarını Adıyaman liselerinde öğrenim gören yaklaşık 1500 öğrenci izledi.

ESKİMEYEN DEĞERLERİMİZ
Adıyaman’daki seminerin bu bölüme İsmail Akçay, Mehmet Tümkan, Mehmet Yurdadön, Alev Duygulu, İhsan Duygulu, Seyit Ahmet Bağcı, Adil Alan, İshak Karabulut, Muhittin Tuzcu, Hacı Yusuf Kutlu ve Nedim Yardımcı davet edildi. Eskimeyen Değerlerimiz, Haldun Domaç’ın moderatörlüğünde kursiyerlerle tanıştırıldı, söyleşi yapmaları sağlandı ve ödüllendirildi. Adıyaman Vali Yardımcıları Onur Kökçü ve Levent Öztin’in katıldığı “Eskimeyen Değerlerimiz” ödül töreninde duygulu anlar yaşandı. Tüm konuşmacılar sporcu olmanın ne denli önemli olduğunu, pes etmeden mücadele etmenin önemine işaret ederken, 1968 Meksika Olimpiyatlarında maraton dördüncüsü İsmail Akçay’ın konuşması sık sık alkışlandı.

Adıyaman’dan davet edilen eskimeyen değerlerimiz ilk kez böyle bir programa davet edilip ödüllendirilmiş olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirip, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’a ve Proje Koordinatörü Necdet Ayaz’a teşekkür ettiler.

Seminerin uygulama bölümüne Adıyaman’ın değişik okullarından 120 öğrenci katıldı. Katılan öğrencilere sertifika dışında “1 Milyon Süper Çocuk” sloganlı tişört, şapka hediye edilirken, okullarına ise bir takım malzeme seti hediye edilerek pilot okul kapsamına alındı. Uygulamaya katılan öğrenciler de eskimeyen değerler gibi yapılan etkinlikten son derece mutlu olduklarını belirterek Türkiye Atletizm Federasyonu’na teşekkür ettiler.

VALİ VE REKTÖRE ZİYARET
IAAF Çocuk Atletizmi ekibi Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ile Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamlarında ziyaret edilerek proje hakkında bilgiler verdi ve federasyonun armağanları takdim etti. Adıyaman Valisi Demirtaş ve Rektör Prof. Dr. Gönüllü ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek Türkiye dâhil 196 ülkede uygulanmakta olan bu önemli projenin çok daha anlamlı hale getirilmiş olmasından dolayı Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve ekibine teşekkür ve takdirlerini iletti.

DÜNYA SÜT GÜNÜ KOŞUSU YAPILDI
Adıyaman Tarım İl Müdürlüğünce organize edilen “Dünya Süt Günü Koşusu” 26 Mayıs 2016 Perşembe günü yapıldı. 5 kategori üzerinden organize edilen yarışmalara 380 sporcu katıldı. Yapılan yarışmaları Vali ve Belediye Başkan Vekilleri, Üniversite Rektörü ve ilin protokolü izledi. Dereceye giren çocuklara Çeyrek altın, Eşofman, Spor ayakkabısı gibi çeşitli ödüller verildi. Atletizm Federasyonu olarak da 50 çocuğa “1 milyon süper çocuk” logolu tişört ve şapka hediye edildi.

Ayrıca bu önemli organizasyonun geleneksel hale getirilerek başarılı bir şekilde organize eden Adıyaman Tarım İl Müdürü Adil Alan’a da TAF teşekkür plaketi takdim edildi.