Dünyada 196 ülkede hayat bulan IAAF Çocuk Atletizmi projesi, Türkiye Atletizm Federasyonu’nca 2014 yılından itibaren ülkemizde yapılan ilavelerle zenginleştirilerek başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Türkiye Atletizm Federasyonu bu projeye; “Niçin Çocuk Atletizmi?”, “Çocuk Atletizmine Giriş”, “Çocuk Atletizmi Organizasyon Yapısı ve örnek uygulama Modelleri” gibi klasik derslerin dışında “Dopingin Zararları”, “Madde Bağımlılığı ve Çocuklar”, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım”, “Fair-Play” ve “Eskimeyen Değerlerimiz” konularını ilave ederek kursiyerlere sosyolojik, psikolojik ve fizyolojik olarak bilgilendirme görevini yerine getirmiştir.

Araştırma şirketlerinin yapmış oldukları araştırma sonuçlarında 15 yaş altı çocukların %31’e varan önemli bir oranın madde bağımlısı olması, şiddet ve holiganizmin sporun her alanında yaygınlaşmış olması, dopingin çağın vebası haline gelmiş olması, nedenlerinden hareketle Türkiye Atletizm Federasyonu “IAAF Çocuk Atletizmi” projesine dâhil etmiş olduğu konulardaki haklılığını açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Ülkemiz genelinde yoğun bir program doğrultusunda gerçekleştirilen IAAF Çocuk Atletizmi antrenör eğitim seminerinde, yapılan değerlendirme sonucunda “Çocuk Atletizmi Eğitim Kurulu, Çocuklarda Psikolojik Yaklaşım” dersi kadar önemli olan 7-12 Yaş Gurubu Çocuklarda Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar konusunun da kursiyerlere verilmesi kararlaştırmıştır.

Alınan bu karar 2-3 Haziran 2016 tarihinde Gümüşhane’de organize edilecek olan IAAF Çocuk Atletizmi antrenör eğitim seminerinden itibaren uygulanacaktır. Uygulanacak olan program ektedir.

Projeye katılacak kursiyerler ile camiamıza saygıyla duyurulur.

2-3 HAZİRAN GÜMÜŞHANE SEMİNERİ PROGRAMI