Gümüşhane Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde 2-3 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen IAAF Çocuk Atletizmi antrenör eğitim seminerine 72 kursiyer uygulamalara ise Merkez Orta Kulundan 120 öğrenci katıldı. 

Seminerin açılışında konuşan Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz projenin başlangıcından günümüze kadar olan süreci ile ilgili bilgileri katılımcılara anlattı ve 1 milyon süper çocuk hedefini dile getirdi. Ayrıca “7-12 yaş gurubu çocukların atletizme kazandırılması için el birliği ile çalışmamız gerektiğini” söyledi.

Ayaz, 196 ülkede uygulanmakta olan IAAF Çocuk Atletizmi projesinin ülkemizde “Dopingin Zararları, Madde Bağımlılığı ve Çocuklar, Sporda Çocuklara Psikolojik yaklaşım, 07-12 Yaş Gurubu Çocukların Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıkları, Fair-Play ve Eskimeyen Değerlerimiz” dâhil edilerek verilmiş olmasının projeyi çok daha anlamlı kıldığını belirtti.

Yapılan ilavelerin IAAF yetkililerince de takdir görmüş olmasının son derece önemli olduğunu belirten Ayaz, bu önemli projeye ilgi ve desteği esirgemeden veren başta Federasyon Başkanı Fatih Çintimar olmak üzere, Genel Sekreter Fahrettin Yıldız ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Seminerin IAAF Çocuk Atletizmi sunumunu IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Kurulu Üyesi Erzincan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sibel Tetik ile Ege Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Fair-Play’i TMOK Fair-Play Komisyonu üyesi Gazeteci Haldun Domaç, Madde Bağımlılığı ve Çocuklar’ ı  Ankara Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, bu seminere ilave edilen 07-12 Yaş Gurubu Çocukların Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar’ ı dersini de yine Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça verdi. Seminerin ikinci günün de verilen Fair-Play ve Madde Bağımlılığı sunumunu kursiyerlere ilave olarak 600 lise öğrencisi de izledi.

Seminerin “Eskimeyen Değerler” bölümünde Milli Maratoncu İsmail Akçay, rekortmen atlet Yusuf Söğütlü, Gümüşhane Gençlik Hizmetleri Spor İli Müdür İsrafil Aslan, Bilek Güreşi antrenörü Davut Altuntaş, Milli Kayakçı Yunus Avşar Yılmaz ve projenin Gümüşhane’ye gelmesinde büyük katkısı olan Veteran Atlet İsmail Tozlu kursiyer ve öğrencilere tanıtılıp, ödüllendirildi.