Dünya Gençler Şampiyonası’nda genç yürüyüşçümüz Salih Korkmaz, müthiş bir yarış çıkararak bronz madalya elde etti. Salih, 10,000 metre pist yürüyüşte Türkiye büyükler ve gençler rekorunu kırdı.

Bydgoszcz’daki Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye’nin ikinci madalyasını yürüyüşte Salih Korkmaz getirdi. Üç ay önce Roma’daki Dünya Kupası’nda 11. sırayı alan Salih Korkmaz, 10,000 metre pist yürüyüş müsabakasında süper bir yarış çıkardı. İlk iki kilometreyi önde geçen Salih, son ana kadar yarışın galibi Britanyalı Callum Wilkinson’ı zorlarken, kendi en iyisinde bir dakika üç saniye gibi büyük bir gelişim sağladı.

Salih Korkmaz, yarışı 40:45.53’lük derecesiyle Britanyalı Wilkinson ve Ekvadorlu Jhonatan Amores’in ardından üçüncü olarak tamamlarken, hem kendisine ait 41:48.85’lik gençler, hem de Recep Çelik’e ait 40:57.8’lik büyükler pist rekorlarını tarihe gömdü.

salih_bydgoszcz

Bu madalya, Türkiye’nin yürüyüşte bu seviyede bir şampiyonada elde ettiği ilk podyum olarak da tarihe geçti.

Yarıştaki diğer atletimiz Mustafa Özbek de 43:48.37’lik bir derece yaptı ve 30. sırada müsabakayı tamamladı.

Yürüyüşte özellikle gençler seviyesinde gelen üst üste madalyalar, son günlerde atletizm çevrelerinde heyecan uyandırıyor. Geçen hafta Avrupa Yıldızlar’da da Türkiye’nin dört madalyasının üçü yürüyüşten gelmiş, 16 yaşındaki Meryem Bekmez Avrupa Şampiyonu olurken, 5000 metre yürüyüşte büyükler rekorunu kırmıştı.