Türkiye rekortmeni Ersin Tacir, uzun süre rekor temposuyla gittiği 20 kilometre yarışında sonlara doğru hızını kaybetti ve Olimpiyat 30. olarak bu dalda ülkemizin en iyi sonucuna imza attı. Mert Atlı ise müsabakayı 62. sırada bitirdi.

Milli takımımızın iki atletle temsil edildiği erkekler 20 kilometre yürüyüş müsabakası, Çin’in altın ve gümüş madalyayı almasıyla sonuçlandı. Wang Zhen, 1:19:14 yürüyerek vatandaşı Zelin Cai’nin önünde ipi göğüslerken, bronz madalya Dane Bird-Smith ile Avustralya’nın oldu.

Yarışmada startla birlikte öndeki grubun içinde kendisine yer bulan Ersin Tacir, son iki kilometreye kadar Türkiye rekoru temposunun altında gitti. Bir ara 15. sıraya kadar çıkan Ersin, yarışın ikinci yarısında yavaşladı. Yarışın ortasında 8 dakikaya indirdiği iki kilometrelik zamanını sona doğru koruyamayan Tacir, finişi 1:22:53 ile 30. sırada geçti. Ersin, bu yıl 1:22:19’luk Türkiye rekorunu gerçekleştirmişti.

Yarışı 30. bitiren Ersin, böylece bu dalda antrenörü Recep Çelik ait olan Türkiye’nin en iyi sonucunu geliştirmiş oldu. Çelik, 2008 Pekin’de 49. olarak yarışı noktalamıştı.

Müsabakadaki diğer atletimiz Mert Atlı ise en iyisinin hayli gerisinde 1:31:36 ile 62. sırayı alabildi.

istasyon