Rekortmen milli atletimiz Ramil Guliyev, Olimpiyatlar’da da finale yükselerek büyük şampiyonalardaki serisini sürdürdü.

Avrupa ikincisi milli atlet Ramil Guliyev, Olimpiyat Oyunları’nda 200 metrede finale kalma başarısı göstererek tarih yazdı. Ramil, böylece üst üste dördüncü büyük şampiyonada final yakalayarak serisini sürdürdü.

200 metre yarı finalinde rekortmen Usain Bolt ile aynı seride koşan Ramil, son düzlükte yaptığı atakla iki rakibini geride bırakıp dördüncü sırada finiş gördü. Usain Bolt’un 19.78, Kanadalı Andre De Grasse’nin 19.80 koştuğu bu seride finişe iki kulvar yanındaki Adam Gemili ile kafa kafaya giren Ramil, fotofiniş sonucunda rakibinin 0.01 saniye gerisinde 20.09 ile dördüncü oldu. Ancak diğer serilerde üçüncüler bu seriden yavaş olunca, Gemili ve Ramil adlarını finale yazdırdı.

Geçen ay Amsterdam’da Avrupa ikinciliği elde ederek tarihi bir başarı yakalayan Ramil Guliyev, bu dalda finalde yarışan ilk Türk atlet olarak kayıtlara geçecek. Kariyerinde 19.88’lik Türkiye rekoru bulunduran Guliyev, 2014 Zürih ve 2016 Amsterdam’da Avrupa finalinde, 2015 Pekin’de ise dünya şampiyonası finalinde yer almıştı.

Justin Gatlin ve Yohan Blake gibi iki yıldızın yer alamadığı final yarışında şu isimler koşacak:

Usain Bolt (Jamaika), Andre De Grasse (Kanada), LaShawn Meritt (ABD), Christophe Lemaitre (Fransa), Alonso Edward (Panama), Adam Gemili (Britanya), Ramil Guliyev (Türkiye), Churandy Martina (Hollanda)