Türkiye’nin umut vadeden genç kuşağı, İstanbul’da U18 Dörtlü Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda 17 podyum yakalarken, tam beş Türkiye salon rekoru yenilendi.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun büyük titizlikle eğildiği altyapı çalışmalarının uluslararası ölçekte sınandığı U18 Dörtlü Salon Atletizm Yarışmaları, İstanbul Ataköy’de yapıldı. Ev sahibi konumundaki Ay-yıldızlı takımın Fransa, Belarus ve Ukrayna ile yarıştığı müsabakalarda toplam 27 disiplinde mücadele vardı.

Müsabakalarda Türkiye U18 Milli Takımı atletleri tam beş Türkiye rekoru yenilerken, 17 dalda podyuma çıktılar. Takım sıralamasında Fransa 80 puanla birinci, Ukrayna 70 puanla ikinci, Türkiye 59 puanla üçüncü, Belarus da 58 puanla dördüncü sırada yer aldı.

Yarışmalarda beş dalda Türkiye U18 salon rekoru yenilendi. 400 metrede İlyas Çanakçı, bu yıl içinde iki kez geliştirdiği salon rekorunu bir kez daha kırdı ve 48.22’ye indirdi. Yine bu yıl içinde 800 metre rekorunu ele geçiren Mehmet Çelik, kendisine ait rekoru 1:51.72’ye indirdi.

3000 metre kızlarda İnci Kalkan, Türkiye rekorunu yedi saniye aşağıya çekerek 9:36.64 koşmayı başardı ve yarışmasını da ilk sırada noktaladı.

Erkekler yürüyüş 3000 metre salonda Umut Temel, 12:17.34’lük derecesiyle bu dalda Azad Ertaş’a ait U18 rekorunu kırdı. Kızlar pentatlonda ise Büşra Dündar, 3338 puanla Emine Selda Kırdemir’e ait Türkiye U18 salon rekorunu 65 puan yukarıya çekti.

Yarışmalarda Türkiye atletleri altı birincilik, dört ikincilik, yedi de üçüncülük olmak üzere toplam 17 madalya kazandılar.

TAF Başkanı Fatih Çintimar’ın konuşmasıyla açılan tek günlük müsabakalarda misafir kafilelerin başkanlarına birer teşekkür plaketi takdim edildi. TAF Başkanı Çintimar, önümüzdeki yıl bu dostluk müsabakasındaki ülke sayısını ikiye katlamak istediklerini söyledi.

SONUÇLAR
U18 MATCH – ERKEKLER
U18 MATCH – KIZLAR
U18 MATCH – PENTATLON KIZLAR
U18 MATCH – PENTATLON ERKEKLER

FOTO GALERİ