Bu yıl 44’üncü kez koşulacak N Kolay İstanbul Maratonu’nun tanıtımı için Fişekhane’de basın toplantısı düzenlendi.

6 Kasım Pazar günü yapılacak dünyanın iki kıta arasındaki tek yarışı olan N Kolay İstanbul Maratonu için yapılan basın toplatısında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanvekili Mustafa Yasin Taş,  Spor İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Renay Onur ve Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca yer aldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “N Kolay İstanbul Maratonu, dünyada kıtalar arasında koşulan tek maraton olduğu gibi, aynı zamanda profesyonelliğiyle, titiz çalışmalarıyla, pandemide bile koşabilmeyi başarabilen bir organizasyon gücüne sahip bir koşu. N Kolay İstanbul Maratonu artık gelenekselleşmiş bir koşu ve dünyada özel bir konuma sahip. Tüm dünyada değerini ispat etmiş bu maratonun, gelecek yıllara en güçlü şekilde taşınması ve kategorisinde en üst seviyede olmasının sağlanması, bizlerin sorumluluğu. Dünyada eşi benzeri olmayan bu organizasyonun çok daha iyi yerlere gelmesi için hep birlikte çalışacağız. En prestijli maraton olmasını istiyoruz. Bu çaba için hep beraber her kurumla iş birliğine hazırız” diye konuştu.

TAF Başkan Vekili Yasin Taş ise, bu yılki yarışla ilgili teknik bilgiler verirken, yol yarışlarının atletizmin yaygınlaşması için artan önemine değindi. Bu yılki yarışın aynı zamanda Türkiye Maraton Şampiyonası özelliğinin de olduğunu belirten Taş, her yıl olduğu gibi yarışın bir şölen havasında geçmesini temenni etti. Yasin Taş, “Pandemi nedeniyle birçok büyük maraton iptal edilirken, İstanbul Maratonu aralıksız devam etti. Dünyaya örnek organizasyonlar yaptık.Bu yıl parkur rekorunun kırılacağını düşünüyoruz. İstanbul, maraton parkuru olarak 2 saat 5 dakikalık sürelerin elde edilebileceği bir düzlüğe sahip değil ancak iki kıtayı bağlıyor olmasıyla büyük bir marka değerine sahip” diye konuştu.

Toplantıda dün vefat eden Türk spor basınının duayen isimlerinden Halit Kıvanç da yad edildi.

Bu yılki yarışta maratonun yanı sıra yapılacak olan 15 kilometre ve halk koşusuyla birlikte 60 bine yakın katılım bekleniyor.