10-18 Ağustos 2013 tarihleri arasında Moskova’da Luzhniki Stadyumu’nda düzenlenecek olan 14. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda piste çıkacak Türkiye Atletizm Milli Takımı hazırlıklarını tamamladı.

Eurosport, TRT Spor ve TRT HD kanallarından naklen yayınlanacak olan şampiyonaya Türkiye 10 sporcu ile katılıyor. Moskova’ya hareket eden atletlerimiz, her renkteki madalyanın kendilerini mutlu edeceğini ve Türk halkı için mücadele edeceklerini ifade ettiler.

 

Rusya’da ülkemizi temsil edecek olan Milli Atletlerimiz, müsabakalar öncesi son durumları ve hedefleri hakkında şunları söylediler:

 

TUĞBA KOYUNCU – 1500 METRE

En iyi derecesi 4:03.41 olan Tuğba Koyuncu, Dünya Şampiyonası’nda 1500 metrede mücadele edecek. Naili Moran Atletizm Sahası’nda çalışmalarını sürdüren 22 yaşındaki genç atletimiz, hedefinin öncelikle finale kalmak olduğunu daha sonra ise elinden geleni yapmaya çalışacağını söyledi.

 

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 9:25 11 Ağustos Pazar SERİ

Saat: 19:40 13 Ağustos Salı YARI FİNAL (Elemeleri Geçerse)

Saat: 20:20 15 Ağustos Perşembe FİNAL (Yarı Finali Geçerse)

SULTAN HAYDAR – MARATON

Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’da hazırlıklarını gerçekleştiren Maraton koşucusu Sultan Haydar, 2:25:09’luk en iyi derecesiyle aynı zamanda Türkiye Rekorunu elinde bulunduruyor. Günde ortalama 3 saat antrenman yapan Milli Atletimiz Haydar, şampiyonada iyi bir derece çıkaracağını belirterek, “Akdeniz Oyunları’nda mücadele ettim. Ayağımda biraz sıkıntı vardı ama şimdi daha iyiyim. Moskova’da havanın nasıl olduğunu bilmiyorum. Umarım bana güvenen insanları mahçup etmem ve madalya ile ülkeme dönerim.” dedi.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 13:00 10 Ağustos Cumartesi FİNAL

ÜMMÜ KİRAZ – MARATON

Akdeniz Oyunları’nın akabinde Rusya’ya giden ve Alexander Morgunov eşliğinde idmanlarını sürdüren tecrübeli sporcu Ümmü Kiraz, en iyi derecesi olan 2:36:15’i geçmek istediğini söyledi. Her sporcunun madalyayı hedeflediğini dile getiren Kiraz, performansının hava durumuna ve rakiplerine bağlı olduğunu belirtti.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 13:00 10 Ağustos Cumartesi FİNAL

 

BURCU AYHAN YÜKSEL – YÜKSEK ATLAMA

Ankara’da çalışmalarını tamamlayan 23 yaşındaki başarılı sporcumuz Burcu Ayhan Yüksel, 10 aydır Dünya Şampiyonası’na hazırlandığını ifade etti.Olimpiyat Oyunları’nda, Türkiye tarihinde bir ilki başararak, yüksek atlama branşında finalde mücadele eden ilk Türk sporcu olan Milli Atletimiz Yüksel, en iyi derecesinin 1.94 olduğunu vurgulayarak, “Bu derecem aynı zamanda Türkiye Rekoru. Daha önceki şampiyonaya kalabalık gitmiştik ama bu sefer sayımız az. Ülkemizi temsil ediyoruz ve herkesin bize güvenmesini istiyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz ve sorumluluğumuzun farkındayız.’’ diye konuştu.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 08:40 15 Ağustos Perşembe ELEME

Saat: 17:00 17 Ağustos Cumartesi FİNAL (Elemeleri Geçerse)

EMEL DERELİ – GÜLLE ATMA

Başarı grafiğini gittikçe arttıran sporcumuz Emel Dereli ise, antrenörü ile birlikte Zonguldak’ta hazırlıklarını tamamladı. 18.04’lük derecesiyle Türkiye Rekoru’nu sahip Milli Atletimiz Dereli, organizasyona genç bir sporcu olarak gittiğini hatırlattı. Alacağı her türlü sonucu kendisi için başarı sayacağını dile getiren Dereli, “İleride yarışacağım rakiplerle şimdi aynı çatı altında yarışmak benim için önemli bir gelişme. Bugüne kadar elimden gelenin en iyisini yaptım. Bundan sonra da aynısı olacak.” dedi.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 9:45 11 Ağustos Pazar ELEME

Saat: 19:25 12 Ağustos Pazartesi FİNAL (Elemeleri Geçerse)

FATİH AVAN – CİRİT ATMA

85.60 yaparak Türkiye Rekorunu elinde bulunduran genç Atletimiz Fatih Avan, şampiyona öncesi çalışmalarını Moskova’da sürdürüyor. Hedefinin ilk önce finale kalmak olduğunu dile getiren Avan ise şunları söyledi:

“Sonrasında ise her türlü sonuca açığız. Konuşmak için biraz erken. Önce finali görelim daha sonra inşallah bayrağımızı dalgalandırır ve Türk Milletini gururlandırırız.’’

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

15 Ağustos Perşembe

Saat: 08:30 ELEME A GRUBU

Saat: 10:00 ELEME B GRUBU

Saat: 17:35 17 Ağustos Cumartesi FİNAL (Elemeleri Geçerse)

ERCÜMENT OLGUNDENİZ – DİSK ATMA

Dünya Şampiyonası’na İzmir’de hazırlanan tecrübeli Atletimiz Ercüment Olgundeniz, disk atmada yaptığı 67.50’lik derece ile Türkiye Rekoruna sahip. Zor zamanlardan geçtiklerini vurgulayan Olgundeniz, “Doping olayları bizi olumsuz etkiledi ama buna rağmen elimizden geleni yapacağız. İlk hedefim tabii ki finale kalmak. Sonrasında ise 66 metre civarı atarak ilk 8’i görmek istiyorum. Madalyanın her türlüsü beni mutlu eder. İnşallah başarılı olup halkımızın yüzünü güldüreceğim.’’ açıklamalarında bulundu.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

12 Ağustos Pazartesi

Saat: 8:40 ELEME A GRUBU

Saat: 10:05 ELEME B GRUBU

Saat: 18:00 13 Ağustos Salı FİNAL (Elemeleri Geçerse)

İLHAM TANUİ ÖZBİLEN – 1500 METRE

İLHAM, BAKAN KILIÇ’IN ATTIĞI TWEET’İ HATIRLATTI

17. Akdeniz Oyunları’nda 800m ve 1500m finallerinde birinci gelerek altın madalyanın sahibi olan Milli Atletimiz İlham Tanui Özbilen, şampiyona öncesi heyecanlı olduğunu dile getirdi. Mili Atletimiz, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kendisi için, “Herkes İlham kadar bu ülkeyi sevse, Türkiye’de hiçbir sorun kalmaz” diyerek attığı Tweet’i hatırlattı. Bayrağımız için terinin son damlasına kadar mücadele edeceğini söyleyen Özbilen, Dünya Şampiyonası’nda başarılı olmak istediğini sözlerine ekledi. Öte yandan 1500 metrede 3:31.30’lik derecesiyle Türkiye Rekoru, başarılı Atletimiz Özbilen’e ait.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 9:35 14 Ağustos Çarşamba SERİ

Saat: 18:05 16 Ağustos Cuma YARI FİNAL (Seriyi Geçerse)

Saat: 16:25 18 Ağustos Pazar FİNAL (Yarı Finali Geçerse)

POLAT KEMBOİ ARIKAN – 10.000 METRE

Mersin’de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’nda 10.000 metre finalinde altın madalya kazanan Polat Kemboi Arıkan ise, uzun bir çalışma süresinin ardından Moskova’da piste çıkma zamanı geldiğini belirtti. En iyi derecesi 27:38,81 olan Atletimiz Arıkan, Dünya Şampiyonasında da aynı başarıyı elde ederek milletimizi mutlu etmek istediğini belirtti.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 17:55 10 Ağustos Cumartesi FİNAL

TARIK LANGAT AKDAĞ – 3000 METRE ENGELLİ

Uzun mesafe koşucusu Milli Sporcumuz Tarık Langat Akdağ, Luzhniki Stadyumu’nda 3000 Metre Engellide mücadele edecek. Daha önce 2012 Avrupa Atletizm Şampiyonası‘nda 3000m engelli koşuda ikinci olarak gümüş madalya kazanan ve kariyerindeki en iyi derecesi 8:08.59 olan başarılı Atletimiz, Rusya’da başarılı olup bayrağımızı dalgalandırmak istediğini söyledi.

Müsabaka tarih ve saatleri (TSİ)

Saat: 9:10 12 Ağustos Pazartesi ELEME

Saat: 19:20 15 Ağustos Perşembe FİNAL (Elemeleri Geçerse)