Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ne (IAAF) üye 196 ülkede olduğu gibi ülkemizde de 2014 yılından itibaren uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” antrenör eğitim semineri projesi Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün talebi doğrultusunda 11-12 Mart 2016 tarihlerinde 52 kursiyerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Seminerin açılış törenine Vali Sayın Murat Koca, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Milli Eğitim Müdürü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, 52 kursiyer ile Karaman’da ödüllendirilecek “Eskimeyen Değerlerimiz” katıldı.

Seminerin açılışında IAAF Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet Ayaz tüm dünyada yaygın olarak uygulanan, Türkiye’de çocukların atletizme kazandırılması ve spor sevgisinin oluşturulması için gerçekleştirilen proje hakkında bilgiler verdi. Ayaz, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın da  “1 milyon Süper Çocuk” sloganı  doğrultusunda 07-12 yaş gurubu çocukları atletizme kazandırılabilmesi için büyük destek verdiğini söyledi ve kendisine ülke çocukları adına teşekkür etti.

Seminerin açılış törenine Karaman Valisi Murat Koca, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektör Yardımcısı,  Milli Eğitim Müdürü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık da katıldı. 

IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz seminerin açılış törenine katılan başta Vali Murat Kaya olmak üzere ilin protokolüne teşekkür etti ve Federasyonun teşekkür belgelerini sundu.

IAAF Çocuk Atletizmi Seminerinde kursiyerlere Atletizm Federasyonu Eğitim ve Çocuk Oyunları Koordinatörlüğünde Üye olan;

Yrd. Doç. Dur. Ercan HASLOFÇA;  “Y” nesli, duyarlı evreler, oyun ve puanlamalar ile ilgili bilgiler verdi ve uygulamalar yaptırdı.

Doç. Dr. Perican BAYAR;  07-12 yaş gurubundaki çocukların spora katılım ve devamlılıklarında ki motivasyonun öneminden bahsetti.

Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU ise madde bağımlılığın 07-12 yaş gurubunu tehdit altına alması nedeniyle ve diğer eğitimcilerin çocukları bağımlılıktan korumak üzere bilinçlendirmesi ve farkındalık oluşturulmasının gerekliliğini bilimsel veriler eşliğinde anlattı.

Haldun DOMAÇ da  (Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair-Play Komisyonu üyesi, gazeteci) “Fair-Play” in yetişmekte olan çocuklarımıza nasıl anlatılacağı konusunda bilgiler verdi.

Seminere katılan kursiyerler, bu seminerin de bir paket seminer olarak değerlendirilerek 4 sertifika veriliyor olmasına, uygulamaya katılan 07-12 yaş gurubunda ki 120 çocuk da yapılan eğitim ve etkinlikten memnun olduklarını belirterek Atletizm federasyonuna teşekkür ettiler.

IAAF Çocuk atletizmi projesi kapsamına alınarak Karaman’a programları uygun olduğu için davet edilen “Eskimeyen Değerlerimiz” olan Vezir Balcıoğlu, İsmail Serim, Orhan Arda, Fazlı Bayram HadiBülent Saygan, Muammer Yargülü, İbrahim Kabal, Sermet Timurlenk, Mehmet Tümkan ve Mehmet Yurdadön kursiyerlerle tanıştırılarak ödüllendirildiler. Eskimeyen değerler geleceğin şampiyonlarını yetiştirecek olan hocalara deneyimlerini de aktardılar.

Eskimeyen değerlerimiz bölümü bundan öncekilerinde olduğu gibi yine duygulu ve coşkulu bir ortamda sonuçlandı. Atletizmin eskimeyen değerleri hatırlanmış olmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek Federasyon Başkanı Fatih Çintimar ile Eğitim Kurulu Başkanı ve “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi Koordinatörü Necdet Ayaz’a teşekkürlerini ilettiler.