Milli takımımız Amsterdam’da tarih yazmaya devam ediyor. En önemli madalya umutlarımızdan Avrupa lideri Yasmani Copello, 400 metre engellide adeta kendi başına yarışarak finale kaldı.

Geçtiğimiz yıl Pekin’de dünya altıncılığını elde eden milli atletimiz Yasmani Copello Escobar, Amsterdam’da ikinci güne damga vuran isimlerden biriydi. Yasmani, 400 metre engellide ikinci yarı final serisini tek başına domine ederken, Türkiye rekoruyla finale kaldı. Serisinde son bölümde yavaşlamasına karşın 48.42’lik derece koşan Yasmani, finale kalanlar arasında en yakın rakibine 0.42 saniye fark yaptı. 29 yaşındaki atletimiz, 48.46 ile geçen yıl Pekin’de kırdığı rekoru da 48.42’ye indirme başarısı gösterdi.

400 metrede yarı finalde yarışan Yavuz Can, ikinci seride koştu. Daha çok 45.40’lık Olimpiyat barajına odaklanan Yavuz, iyi bir yarış çıkarıp Türkiye rekorunu 45.64’ten 45.51’e indirmesine karşın bu amacına ulaşamadı. En hızlı yarı finalde koşan Can, tüm yarı finaller toplamında en iyi 7. dereceyi yapmasına karşın finale kalamadı. Yavaş koşulan üçüncü seriden gelen iki atlet, Yavuz’dan daha yavaş olmalarına karşın finali buldu.

40. doğum gününde disk atmada eleme mücadelesine çıkan Ercüment Olgundeniz, üç hakkında da derece yapamadı ve yarışmadan elendi. Olgundeniz, şampiyona tarihinde yarışan en yaşlı Türk sporcu unvanını aldı.

1500 metre elemesinde yarışan Levent Ateş ise üçüncü seride sahne aldı. Ateş, 800 metreyi 1:58.99 ile ilk sırada geçtiği yarışta finişe sekizinci sırada ulaştı. Levent, 3:43.25 koşarak müsabakayı tamamladı ve finale kalamadı.