Avrupa Şampiyonu atletimiz Polat Kemboi Arıkan, Olimpiyat Oyunları’nda 10,000 metrede çıktığı yarışı en iyi derecesini gerçekleştirerek 13. sırada tamamladı. 

Rio Olimpiyatları’nda atletizmin ikinci günü geride kalırken, erkekler 10,000 metre mücadelesinde yer alan atletimiz Polat Kemboi Arıkan, yarışı 13. olarak tamamladı. 33 atletin koştuğu yarışta Ali Kaya ile birlikte ülkemizi temsil eden Avrupa şampiyonu Polat, 27:35.50’lik derecesiyle en iyisini koşarak 13. sırayı aldı. Polat’ın daha önceki en iyisi 27:38.81’di.

Yarışta altın madalya 27:05.17’lik derecesiyle ünlü Birtanyalı atlet Mohamed Farah’a giderken, gümüş madalya Kenyalı Paul Tanui, bronz madalya da Etiyopya’dan Tamirat Tola’nın oldu. Sezonun en iyi derecesinin sahibi Yigrem Demelash ise dördüncülükte kaldı.

Yarışta Avrupa ikincisi ve Türkiye rekortmeni unvanıyla koşan Ali Kaya, gerilere düştükten sonra toparlamayamadı ve bitime beş tur kala mücadeleyi terk etti. Ali, oyunlarda 5000 metrede de mücadele verecek.

MARATONCULAR PARKURDA
Atletizmin üçüncü gününde sahnede kadın maratoncularımız çıkacak. Sabah 09:30’da başlayacak olan maraton yarışında Esma Aydemir, Meryem Erdoğan ve Sultan Haydar yarışacak. Türkiye rekortmeni Haydar, ikinci kez Olimiyatta boy gösterirken, bu yıl maratona geçen 24 yaşındaki Aydemir ile Meryem Erdoğan ilk kez Olimpik heyecanı yaşayacaklar.

Akşam seansında ise Jak Ali Harvey, 100 metrede yarı finale çıkacak. İlk yarı finalde yarışacak olan Harvey, Fransız Jimmy Vicaut, ABD’li Marvin Bracy ve Jamaikalı Nickel Asmeade gibi rakiplerin arasında final için ilk ikiyi kovalayacak.