Türkiye’nin umut veren genç kuşağının başarılarına bir yeni halka da EYOF’ta eklendi. Son gün Batuhan Çakır ve Münevver Hancı’dan gelen madalyalarla Türkiye, tarihindeki en başarılı sonuca imza attı.

1991’de başlayan Avrupa Gençlik Olimpik Festivali’nde (EYOF) bugüne dek atletizmde beş şampiyonluğu bulunan Türkiye, bir seferde üç altın birden kazanarak tarih yazdı. Altı gün süren atletizm müsabakalarının son gününde Batuhan Çakır (üstteki fotoğraf) üç adım atlamada altın, Münevver Hancı da cirit atmada gümüş madalya kazandı. Böylece toplam madalya sayısı 6’ya (3 altın, 3 gümüş) yükselen Türkiye, atletizmde en başarılı EYOF organizasyonunu geçirmiş oldu.

Üç adım atlama finalinde Batuhan Çakır, ikinci hakkında 14.94 atlayarak adını şampiyonluğa yazdırırken, cirit atmada yarışan Münevver Hancı da son hakkındaki 55.25’lik atışıyla en iyi derecesini yaparak gümüş madalya kazandı.

Altı günlük atletizm yarışmalarında 24 kişilik Türkiye takımı, atletizmde toplam 6 madalya kazanırken, 17 kez ilk sekizde finiş gördü. Ay-yıldızlılar, atletizmde oyunların en başarılı ekipler arasında yer aldı.

Türkiye’nin EYOF’ta final yarışıp ilk sekizde müsabakalarını tamamlayan atletleri şu şekilde:

ALTIN MADALYA (3)
Batuhan Çakır – Üç adım atlama
Mehmet Çelik – 1500 metre
Ömer Amaçtan – 3000 metre
GÜMÜŞ MADALYA (3)
Münevver Hancı – cirit atma
İnci Kalkan – 3000 metre
Metehan Acar – cirit atma
DÖRDÜNCÜLÜK (2)
Ali Berk Erol – Yüksek atlama
Özlem Becerek – Disk atma
BEŞİNCİLİK (4)
Mehmet İnanç – 400 metre
Mehmet Eren Cantürk – 2000m su engelli
Umut Uysal – 100 metre
4×100 metre bayrak takımı
ALTINCILIK (2)
İrem Zehra Karababa – Yüksek atlama
Melih Yersel – gülle atma
YEDİNCİLİK (3)
Mehmet Kaş – çekiç atma
Yusuf İzzet Erol – 110m engelli
Berfin Barışer – 2000m su engelli