Bu yıl 39. kez yapılan Vodafone İstanbul Maratonu’nda elit kadınlarda Ruth Chepngetich parkur rekorunu beş dakikaya yakın geliştirdi.

Dünyanın iki kıta arasında koşulan tek yol yarışı Vodafone İstanbul Maratonu’nda bir yarış daha geride kaldı. Halk koşusuyla birlikte onbinlerce insanın geçtiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde başlayan yarışta maraton mücadelesi parkur rekoruna sahne oldu. Elit kadınlar yarışında genç Kenyalı Ruth Chepngetich, parkur rekorunu 2:22:36’ya indirdi. Bu yıl Nisan ayında İstanbul Yarı Maratonu’nun da galibi olan Chepngetich, 2010 yılından kalma eski rekoru beş dakikaya yakın geliştirmiş oldu.

Erkekler mücadelesinde 2013 yılında İstanbul’daki birinciliği doping cezası sonrasında silinen Kenya kökenli Fransız Abraham Kiprotich, Sultanahmet’te bir kez daha finişe ilk sırada vardı. Kiprotich, 42 kilometrelik parkuru 2:11:22 ile tamamlarken, Jacob Kendagor 2:11:27 ile ikinciliği aldı. Etiyopyalı Bazu Worku, 2:11:39 ile üçüncü sırada finişe ulaştı.

Türk atletler arasında en iyi sonuca 2:13:19 koşarak genel sıralamada dokuzuncu olan Kaan Kigen Özbilen imza attı. Kaan’ı, Mert Girmalegesse (2:18:44) ve Ercan Muslu (2:20:17) takip ettiler.

Elit kadınlarda kariyerinin ilk maratonunda İstanbul’un parkur rekorunu yenileyen Ruth Chepngetich’in ardından Kenyalı Visiline Jepkeshko 2:22:40 ile ikinci, Etiyopyalı Letebrhan Haylay da 2:25:14 ile üçüncü sırayı aldı.

Kadınlarda Türkiye Şampiyonası sıralaması niteliğindeki Türk atletler sıralamasında Esma Aydemir 2:44:57 ile üst üste ikinci kez birinci gelirken, Fadime Suna Çelik 2:45:32 ile ikinci, en iyi derecesini geliştiren Şeyma Yıldız da 2:47:53 ile üçüncü sırayı elde ettiler.

İSTANBUL MARATONU YARIŞ SONUCU

Vodafone İstanbul Maratonu’nda startı Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan birlikte verdiler.

Yarış sonrasında Sultanahmet Meydanı’nda kurulan protokol çadırında ise tüm kategorilerin ödül töreni gerçekleştirildi.

Tekerlekli sandalye branşında sporcularımıza ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’ın huzurlarında Müsteşarımız Faruk Özçelik ile Federasyon Başkanımız Fatih Çintimar takdim ettiler.

Maraton erkekler genel

Maraton genel kadinlar

10K Genel erkekler

10K Genel kadınlar

15K Genel erkekler

15K Genel kadınlar

 

Foto Galeri