Çanakkale’deki 61. Balkan Kros Şampiyonası Kocadere parkurunda tamamlandı. Milliler, geçen yıl olduğu yine en fazla madalya toplayan takım olurken, toplam kez 19 podyuma çıktılar.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde, Tarihi Alan Başkanlığı dahilindeki Kocadere Köyü Parkuru’nda gerçekleşen 61. Balkan Kros Şampiyonası’nda dokuz ülkeden 98 atletin yarıştığı müsabakalarda Türkiye, 19 madalya ile tüm zamanlardaki en başarılı ikinci sonucunu elde etti. Geçen yılki 20 podyumluk rekorunu kaçıran Milliler, buna karşın madalya sıralamasında açık arayla birinciliği aldı.

Türkiye, büyük erkeklerde Sedat Gönen, Ramazan Özdemir ve Alper Demir ile üçleme yaparken, büyük kadınlarda birinciliği Rumen Roxana Birca kazandı. Birca’nın arkasında Sevilay Eytemiş ikinci, Özlem Kaya ise üçüncü oldu.

23 yaş altında erkekler birinciliği Turgay Bayram’ın olurken, Ersin Tekal gümüş madalyaya uzandı. 23 yaş altı kadınlar yarışında ise Tubay Erdal ikinci, Emine Hatun Tuna üçüncü oldu.

Şampiyonanın ilk yarışları olan gençlerde ise iki disiplinde de bireysel altınlar Türkiye’nin oldu. Genç kadınlarda Pınar Demirtaş, genç erkeklerde ise Ramazan Barbaros Balkan şampiyonluklarına imza attılar. Ramazan Barbaros, böylece 2015 ve 2016’dan sonra gençlerde üçüncü kez üst üste Balkan Kros’u kazanmış oldu.

Genç kadınlar yarışında şampiyon olan Pınar Demirtaş’ın ardından iki, üç ve dördüncü sıralar da Türkiye’nin oldu. Latife Güneş ikinci, Emine Akbingöl üçüncü olarak podyuma çıkarken, dördüncü sıradaki Derya Kunur da takım birinciliği seremonisinde bu üçlüye eklenerek takım arkadaşlarıyla birlikte altın madalyayı boynuna geçirdi.

AY-YILDIZ 19 KEZ PODYUMA ÇIKTI
Türkiye, bireysel podyumlarda 4 altın, 5 gümüş, 4 bronz madalya elde ederken, buna takım podyumlarındaki 5 birincilik, bir ikinciliğin de eklenmesiyle toplam 19 podyuma ulaştı. 2016 Cubrija’daki 20 podyumluk tarihi başarısından sonra yine rakipsizliğini ilan eden Ay-yıldızlılar, gözünü önümüzdeki ay Samorin’de yapılacak olan Avrupa Kros Şampiyonası’na çevirdi.

 

Yarışmaları yağan sağanak yağmura rağmen başından sonuna ilgiyle takip eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, müsabakaların ardından katılımcılara ve Türkiye Atletizm Federasyonu’na bir teşekkür plaketi verirken, TAF Başkanı Fatin Çintimar da organizasyonda emeği geçen tüm destekçilere birer teşekkür hediye takdim etti.

61. Balkan Kros Şampiyonası, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Eceabat Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Gestaş’ın destekleriyle gerçekleştirildi.

Şampiyonanın tüm sonuçlarına aşağıdaki dosyadan erişebilirsiniz.

61. BALKAN KROS ŞAMPİYONASI – TÜM SONUÇLAR

FOTO GALERİ