Portekiz’in Mira kentinde yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası’nda Ay-yıldızı temsil eden takımlarımızdan dördü podyuma çıktı.

Kros’ta Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda Türk takımları başarılı bir organizasyonu daha geride bıraktılar. Mira kentinde güneşli bir havada yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (ECCC) Kros yarışmalarında Fenerbahçe U20 kadın takımı şampiyonluğu kazandı. U20 kadınlarda Gaziantep Şölenspor, U20 erkeklerde Fenerbahçe, büyük kadınlarda ise Bursa Büyükşehir Belediye Spor Avrupa üçüncülüğünü elde etti.

Bireysel mücadelelerde ise Emine Akbingöl, İnci Kalkan, Ömer Amaçtan ve Ramazan Özdemir podyum gören Türk atletler oldular.

U20 kadınlar müsabakasında Fenerbahçe 36 puan toplarken, Danimarka takımı Sparta’yı bir puan farkla geçerek bu kategoride tarihindeki üçüncü Avrupa şampiyonluğunu aldı. Sarı-lacivertli ekip, böylece üst üste dördüncü yıl U20 kadınlarda podyumda yer aldı.

İlk kez Avrupa kupasına katılan Gaziantep Şölenspor ise büyük başarı göstererek üçüncülüğü aldı. Şölenspor, U20 kadınlar yarışında 62 puan yaptı ve podyumun üçüncü basamağına çıkmayı başardı. U20 kadınlarda ayrıca Fenerbahçe’den Emine Akbingöl ikinci, Gaziantep Şölenspor’dan İnci Kalkan ise bireysel üçüncülüğü elde etti.

U20 erkekler müsabakasında Ömer Amaçtan üçüncü sırayı alırken, 43 puan yapan takımı Fenerbahçe’nin Avrupa üçüncülüğüne de katkı yaptı. Sarı-lacivertliler, böylece gençler kategorisinde hem erkekler, hem de kadınlarda podyum görmüş oldu. U20 erkeklerdeki diğer Türk takımı Darıca Belediyspor ise 79 puanla Avrupa beşinciliğini aldı.

BURSA BŞB ÜÇÜNCÜ OLDU
Dünya çapında atletlerin yarıştığı büyük kadınlar mücadelesi ise çekişme içinde geçti. Bu dalda Türkiye’yi temsil eden iki ekipten Bursa Büyükşehir Belediyespor, 55 puan toplayarak Sporting Lizbon (Portekiz) ve Bilbao Atletismo’nun (İspanya) ardından Avrupa üçüncülüğünü aldı. Yarışı ilk 10 içinde bitirenler arasında Esma Aydemir ve Özlem Kaya da yer aldı.

Günün son yarışı olan büyük erkekler yarışında 82 puan toplayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 22 takımın katıldığı dev yarışta Avrupa dördüncüsü unvanını aldı. İstanbul BŞB’de Ramazan Özdemir, üçüncü olarak bireysel podyuma çıkmasına karşın takımını ilk üçe taşıyamadı.