Dünya U20 Atletizm Şampiyonası, Finlandiya’nın Tampere kentinde başladı. İlk seansta yarışan Türk atletlerden ikisi finale yazılmayı bildi.

Türkiye’nin 31 atletle temsil edildiği Dünya U20 Atletizm Şampiyonası heyecanı, atletizmin en sevildiği ülkelerden biri olan Finlandiya’nın Tampere kentinde başladı. İlk seansta yarışan Türk atletlerden ikisi adını finale yazdırmayı bildi.

Macaristan’ın Györ kentindeki Avrupa U18 Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandıktan sonra dün Tampere’ye ulaşan Münevver Hancı, U20’de dünya şampiyonası finali buldu. Münevver, ilk grupta son hakkındaki 51.25’lik atışıyla dördüncü sırayı alırken, iki grup sonunda altıncılığı elde etti. Münevver Hancı’nın finali yarın (11 Temmuz) akşam seansında yapılacak.

Györ’de 59.81 ile 500 gram ciritte Türkiye rekoru kıran Münevver, 600 gramlık büyükler ciritiyle yarıştığı Dünya U20 Şampiyonası’nda 51.25’lik dereceyle bu ağırlıktaki en iyisine yaklaştı. Hancı, 600 gramda en iyi atışını 51.85 ile geçen ay Balkan U20 şampiyonu olurken İstanbul’da atmıştı.

DERYA REKORLA ÇIKTI
Kadınlar 3000 metre su engellide yarışan Derya Kunur ise, kendisine ait U20 Türkiye rekorunu yenilediği seçme serisinden çıkmayı başardı. Kariyerinde Diamond Lig yarış birincilikleri de bulunan Kenyalı yetenek Celliphine Chepsok’un da bulunduğu ilk seride koşan Derya, yarıştaki yüksek tempoya ayak uydurdu ve son turda sadece bir rakibine geçilerek yerini korudu. Kunur, son çizgiyi 10:05.60 ile 4. sırada geçip yeni Türkiye rekoruyla birlikte finaldeki 15 isim arasına yazıldı.

Aynı yarışta mücadele eden Milli Takım’ın diğer temsilcisi Yonca Kutluk, 10:36.97 ile en iyi derecesini koşmasına karşın serisinde 13. sırayı aldı ve elendi.

İlk seansta yapılan erkekler gülle atma seçmesinde ise Alperen Karahan mücadele etti. A Grubu’nda 18.51’lik atışıyla dokuzuncu olan Alperen, final şansını kaybetti.

MESURE FİNALİ KAÇIRDI
Akşam seansında yarışan sırıkçı Mesure Tutku Yılmaz, 4.10’luk dereceyle tamamladığı müsabakada finalden oldu. Mesure, 4.10’luk derece yapan beş atlet arasında önceki atlayışlarında bir fazla hatası olduğu için İspanyol Benito ve Amerikalı Fixsen’e geçilerek 13. oldu ve bir sıra ile elendi.